Sterylizacja bezdomnych zwierząt na koszt gmin

W ocenie samorządów wchodzące w piątek w życie przepisy nie rozwiążą problemu bezdomnych zwierząt.

Aktualizacja: 04.01.2017 16:37 Publikacja: 04.01.2017 16:16

Sterylizacja bezdomnych zwierząt na koszt gmin

Foto: www.sxc.hu

Od 6 stycznia 2017 r. gminy zyskają możliwość finansowania z własnych środków sterylizacji i kastracji zwierząt, w tym psów i kotów posiadających właścicieli. Umożliwi im to wchodząca w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Dla samorządów nowe prawo można oznaczać kłopoty.

Problem zostanie

– Dotychczas przepisy obligowały gminy do sterylizacji i kastracji jedynie zwierząt bezdomnych, wyłapanych i przetrzymywanych w schroniskach – wyjaśnia Marek Suski, poseł reprezentujący inicjatorów nowelizacji. – W efekcie gminy nie miały możliwości np. dofinansowywać zabiegów kastracji czy sterylizacji zwierząt, które posiadają właścicieli. Nowelizacja takie działania umożliwia – dodaje poseł.

Gminy skrytykowały to rozwiązanie już na etapie prac legislacyjnych nad projektem ustawy.

– Umożliwienie finansowania kastracji i sterylizacji psów czy kotów posiadających właścicieli w żaden sposób nie przybliża nas do rozwiązania problemu bezdomności zwierząt posiadających właścicieli – wskazuje Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP. – Spowoduje jedynie zwiększenie oczekiwań społecznych adresowanych do władz gmin. W gminach wiejskich, w których ściągalność podatków od posiadanych psów jest znikoma, spowoduje to konieczność wygenerowania dodatkowych środków – dodaje.

Natomiast Marek Olszewski, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, zwraca uwagę, że realnym rozwiązaniem, które problem bezdomności zwierząt mogłoby rozwiązać, jest wprowadzenie obowiązku ich znakowania i ewidencjonowania. – Brak takiej centralnej i obligatoryjnej ewidencji skutkuje tym, że właściciele w sposób absolutnie niehumanitarny pozbywają się zwierząt domowych, przerzucając na gminy koszt ich wyłapania, sterylizacji i utrzymania w schroniskach – wskazuje Marek Olszewski.

Więcej swobody

Ponadto nowela pozwoli rozszerzyć zakres uchwalanych corocznie programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Dotychczas uchwała mogła obejmować tylko osiem punktów z art. 11a ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt. W noweli do wstępu do wyliczenia ustawodawca dopisał „w szczególności".

– Oznacza, że pozostawił radzie gminy możliwość wprowadzenia do programu innych elementów – wyjaśnia Stanisław Bułajewski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Do tej pory każda próba rady wyjścia poza ściśle określony zakres ustawowego upoważnienia kończyła się stwierdzeniem nieważności dodatkowych postanowień.

Ustawa zobowiązuje m.in. do zapewnienia bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opieki nad wolno żyjącymi kotami, odławiania bezdomnych zwierząt, poszukiwania właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypiania ślepych miotów, zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.

Podstawa prawna

ustawa z 15 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt - DzU z 22grudnia 2016 r., poz. 2102

Od 6 stycznia 2017 r. gminy zyskają możliwość finansowania z własnych środków sterylizacji i kastracji zwierząt, w tym psów i kotów posiadających właścicieli. Umożliwi im to wchodząca w życie nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Dla samorządów nowe prawo można oznaczać kłopoty.

Problem zostanie

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów