Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Dom Jaya Gatsby'ego wystawiony na sprzedaż

materiały
Dom, który był inspiracjš dla jednego z najbardziej znanych dzieł pisarza F. Scotta Fitzgeralda został wystawiony na sprzedaż.

Wnętrza imponujšcej willi na Long Island F. Scott Fitzgerald opisał w powieœci "Wielki Gatsby". W tym wspaniałym domu mieszkał główny bohater - Jay Gatsby - milioner, playboy i człowiek o tajemniczej przeszłoœci, który od zera dorobił się potężnego majštku. W powieœci posiadłoœć nazywa się West Egg.

Pierwowzór powieœciowej posiadłoœci - Sands Point właœnie trafił na rynek nieruchomoœci za kwotę 17 mln dolarów czyli około 60 mln złotych.

Dom, w stylu normandzkim, powstał w latach 20. zeszłego wieku. Jego właœcicielkš w czasach powstania powieœci była dobra znajoma pisarza Mary Harriman Rumsey, córka potentata kolejowego Edwarda Henryego Harrimana oraz siostra gubernatora Nowego Jorku Williama Harrimana. Pochodziła ze "starej rodziny" z koneksjami. Wyszła za mšż za rzeŸbiarza i gracza w polo Charles Rumsey.

Mary Harriman Rumsey nie tylko goœciła u siebie pisarza, ale także poznała Fitzgeralda z ludŸmi z tzw. nowojorskiej socjety, którzy posłużyli jako pierwowzory postaci w powieœci "Wielki Gatsby".

Posiadłoœć zaprojektowała znana nowojorska pracownia architektoniczna Kim, Mead & White.

Główny dom ma powierzchniš około 1110 metrów kwadratowych, w tym 13 sypialni, 9 łazienek, oryginalne dębowe podłogi i ozdobne sufity, ogrzewanie podłogowe oraz osiem kominków z otwartym paleniskiem. A także gotyckš bibliotekę, jadalnię, duży salon, a z tarasu rozcišga się imponujšcy widok na cieœninę Long Island.

Cała posiadłoœć ma powierzchnię około 2,1 hektara i poza domem głównym znajduje się tam też domek zarzšdcy, prywatna plaża o długoœci około 120 metrów, strumyk, kort tenisowy, garaż na szeœc samochodów oraz dom dla goœci. Nie ma tylko basenu, który Fitzgerald "dopisał" w powieœci.

W 2012 roku dom trafił po raz pierwszy na rynek. Wnuki Mary Harriman Rumsey postanowiły o sprzedaży posiadłoœci. Obecni właœciciele wydali "mała fortunę" na remont domu i przywrócenie mu oryginalnego wyglšdu z lat 20. zeszłego wieku.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL