Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Stara farma na szkockiej wyspie

materiały
Niecałe 3 mln złotych trzeba zapłacić za spory kawałek szkockiej wyspy.

130-hektarów na półwyspie Fethalan, znajdujšcym się na wyspie Northmavine, od 150 lat należała do tej samej rodziny. Przez 80 lat lat posiadłoœć była niezamieszkała. Teraz właœciciele postanowili jš sprzedać za 595 tys. funtów (około 2,8 mln złotych).

Jedynym zdatnym do zamieszkania jest budynek zarzšdcy z czterema sypialniami. Poza tym na terenie posiadłoœci sš jeszcze dwa inne domy mieszkalne.

Na całej wyspie Northmavine mieszka tylko 741 osób. To jedna z najmniej zaludnionych wysp Szetlandów.

Posiadłoœć na sprzedaż znajduje się niedaleko wsi North Roe na północnym skraju wyspy, gdzie znajduje się stara, największa na szetlandach baza rybacka z przełomu XV i XVI wieku, która nie działa od 1906 roku. Na jej terenie sš też pozostałoœci 23 budynków z różnych epok.

Na posiadłoœć można dostać się nieasfaltowanš drogš i to tylko samochodami terenowymi. Obecny właœciciel chce jš sprzedać " z żalem z powodów zdrowotnych" - nie ma już siły by tam jeŸdzić.

Na wyspie znajdujš się też liczne stacje archeologiczne i wykopaliska z epoki żelaza oraz najazdów Wikingów.

Cała posiadłoœć składa się z czterech częœci: 98,2 hektarowej farmy głównej Fethaland oraz trzech dzierżawionych farm: Hooplees, Largarth i Houllsquoy.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL