Stara farma na szkockiej wyspie

aktualizacja: 16.09.2017, 08:00

Niecałe 3 mln złotych trzeba zapłacić za spory kawałek szkockiej wyspy.

REDAKCJA POLECA

130-hektarów na półwyspie Fethalan, znajdującym się na wyspie Northmavine, od 150 lat należała do tej samej rodziny. Przez 80 lat lat posiadłość była niezamieszkała. Teraz właściciele postanowili ją sprzedać za 595 tys. funtów (około 2,8 mln złotych).

Jedynym zdatnym do zamieszkania jest budynek zarządcy z czterema sypialniami. Poza tym na terenie posiadłości są jeszcze dwa inne domy mieszkalne.

Na całej wyspie Northmavine mieszka tylko 741 osób. To jedna z najmniej zaludnionych wysp Szetlandów.

Posiadłość na sprzedaż znajduje się niedaleko wsi North Roe na północnym skraju wyspy, gdzie znajduje się stara, największa na szetlandach baza rybacka z przełomu XV i XVI wieku, która nie działa od 1906 roku. Na jej terenie są też pozostałości 23 budynków z różnych epok.

Na posiadłość można dostać się nieasfaltowaną drogą i to tylko samochodami terenowymi. Obecny właściciel chce ją sprzedać " z żalem z powodów zdrowotnych" - nie ma już siły by tam jeździć.

Na wyspie znajdują się też liczne stacje archeologiczne i wykopaliska z epoki żelaza oraz najazdów Wikingów.

Cała posiadłość składa się z czterech części: 98,2 hektarowej farmy głównej Fethaland oraz trzech dzierżawionych farm: Hooplees, Largarth i Houllsquoy.

POLECAMY

KOMENTARZE