Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Francja: Średniowieczny zamek za jedyne 50 euro

wikipedia.org/Michel
Za symboliczne 50 euro można stać się właœcicielem œredniowiecznego zamku w Nowej Akwitanii - Château du Paluel.

Zamek Paluel znajduje się w Nowej Akwitanii w miejscowoœci Saint-Vincent-le-Paluel. Zbudowany został w XV wieku na miejscu wczeœniejszej budowli pochodzšcej z XIII wieku. Aż do XX wieku zamek był zamieszkały.

W listopadzie 1927 roku został sklasyfikowany jako "monument historique" (zabytek szczególnie cenny dla narodowego dziedzictwa we Francji). W czerwcu 1944, w czasie inwazji alianckiej we Francji został spalony przez wojska niemieckie i popadł w ruinę.

Zamek wcišż jest własnoœciš prywatnš, jednak obecny właœciciel nie ma funduszy na jego renowację. Dlatego też chce "podzielić się własnoœciš" z potencjalnymi współwłaœcicielami. Za 50 euro można kupić udział w zamku. Crowdfundingowa akcja "Adopte un Chateau" (Zaadoptuj zamek) już przyniosła 62 tys. euro - 85 osób zdecydowało się "zrzucić" na zamek. Jednak właœciciel liczy na co najmniej pół miliona euro. Pienišdze sš potrzebne na remont oraz adaptację budynku na potrzeby kolektywu artystów, miejsce gdzie mogliby swobodnie tworzyć.

Zamek Paluel składa się z korpusu głównego, flankowanego przez dwie narożne wieże. Poœrodku znajduje się natomiast trzecia wieża z klatkš schodowš. Z tyłu korpusu głównego znajduje się œredniowieczny donżon. Zamek otoczony jest murem obronnym. Ma powierzchnię ponad 370 metrów kwadratowych, a na nich osiem sypialni, stajnie, wiatrak, basen, gołębnik w ogrodzie i jest otoczony lasami oraz łškami.

W 1968 na zamku kręcone były sceny do filmu "Człowiek z tatuażem" z udziałem Jeana Gabina oraz Louisa de Funesa. Félicien Mézeray - postać grana przez de Funesa na widok zamku mówi: "To ruina".

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL