Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Szkocka wyspa Ulva wystawiona na sprzedaż

materiały
Cisza, spokój, bajeczne widoki i łagodny klimat dzięki Golfsztromowi - to wszystko oferuje szkocka wyspa właœcicielowi "zbędnych" 4,25 mln funtów.

Za równowartoœć około 20 mln złotych można kupić jednš z najładniejszych szkockich wysp.

Ulva leży w archipelagu Hebrydów (Hebrydy Wewnętrzne), wchodzšcego w skład Wysp Brytyjskich. Wyspa zamieszkiwana była przez ludzi już 5600 lat p.n.e., a potem także przez Piktów, Celtów i Norwegów, którzy nazywali jš Ulvoy - wyspš wilków. W czasach œwietnoœci populacja wyspy wynosiła nawet 800 mieszkańców, dziœ nie mieszka na niej więcej niż 20 osób.

Wyspa jest jednak bardzo piękna przyrodniczo. Zbudowana jest z kenozoicznych skał bazaltowych, które tworzš pionowe kolumny. Piękne plaże, malownicze urwiska, łški, wrzosowiska, mokradła i lasy przycišgały od zawsze turystów, podróżników i pisarzy. Wyspę, która słynie z niezwykłej bioróżnorodnoœci, odwiedzili m.in szkocki podróżnik i botanik David Livingstone, oraz pisarze Beatrix Potter, Samuel Johnson oraz Walter Scott.

Ulva, której powierzchnia wynosi dokładnie 18 546 743 m2, jest wystawiona na sprzedaż po raz pierwszy od 70 lat. Do kupienia jest nie tylko sama ziemia, ale także liczne zabudowania, m.in. dwór, restauracja, kawiarnia, sklepik, koœciół oraz osiem kolejnych zabudowań. Na wyspie mieszka zaledwie 16 osób. Nie ma tam poczty, supermarketu, przychodni ani banku.

Jedynym sposobem dostania się na wyspę Ulva ze stałego lšdu to droga morska.

Na wyspie mieszka 123 gatunków ptaków, w tym bielik zwyczajny, a w wodach wokół wyspy żyjš delfiny, wieloryby oraz morœwiny. Na wyspie mieszka też stado 400 jeleni.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL