Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

800-letni zamek warowny na sprzedaż. Nie tylko dla rycerza

materiały
Zamek, który powstał w XII wieku, jest jednš z niewielu œredniowiecznych warowni, która nadal pełni funkcje mieszkalne.

Fonmon Castle znajduje się w południowej Walii niedaleko wioski Fonmon. Jest nie tylko domem mieszkalnym, ale można go także zwiedzać. Sale reprezentacyjne sš wynajmowane na specjalne okazje, jak na przykład wesela lub inne uroczystoœci rodzinne.

Posiadłoœć wystawiono na sprzedaż za 11,5 mln funtów - czyli około 55,7 mln złotych.

Cała posiadłoœć ma 383 hektarów powierzchni i poza zamkiem znajduje się na niej osiem budynków mieszkalnych, pola uprawne, łški oraz las, a także działajšcš cementownia. Zamek otaczajš budynki gospodarcze oraz otoczony murem ogród. Sš też stajnie, padok, ogród oraz sad owocowy.

Sam zamek ma powierzchnię niemal 1200 metrów kwadratowych i trzy kondygnację plus niewielkš piwnicę na wino oraz do przechowywania zapasów żywnoœci na zimę. Ma też niemal 2-metrowej gruboœci mury i wieżę warownš z XVII wieku.

Zamek Fonmon został zbudowany w 1180 roku na zlecenie Olivera St John, który brał udział w normańskim podboju Walii i w zamian za zasługi dla króla Wilhelma Zdobywcy dostał rozległe ziemie w tej okolicy.

Potomkowie Olivera St John byli właœcicielami posiadłoœci do połowy XVII wieku, kiedy to sprzedali ja pułkownikowi Philipowi Jones, współpracownikowi i "prawej ręce" lorda protektora Olivera Cromwella. Zamek przetrwał w nienaruszonym stanie wojnę domowš i dopiero w XIX wieku zaczšł podupadać. W XX wieku znów odzyskał dawny blask, a od 20 lat zamek jest częœciowo otwarty dla zwiedzajšcych oraz nowożeńców, którzy chcš œwiętować wesele w szczególnym miejscu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL