Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Najbardziej nawiedzony dom w Stanach Zjednoczonych

Wikipedia/Public
To jeden z najbardziej niezwykłych domów w Stanach Zjednoczonych. Jest też ponoć nawiedzony. A zbudowała go jedna z najbardziej tajemniczych kobiet w historii USA.

Dom pani Winchester (Winchester Mystery House), to nieukończona rezydencja Sary Winchester, wdowy po Williamie Winchesterze, dziedzicu fortuny Olivera Winchestera - znanego producenta broni.

Dom, którego budowa została rozpoczęta w 1884 roku, jest jednš z atrakcji San Jose, stolicy hrabstwa Santa Clara w stanie Kalifornia. Słynie z niezwykłych elementów architektonicznych, m.in. schodów prowadzšcych donikšd, drzwi balkonowych bez balkonów, okien z witrażami i tajemniczych przejœć. Jego właœcicielka wierzyła, że uchroniš jš przed duchami i œmierciš - będzie żyć, póki będzie trwała budowa. Dom uchodzi za nawiedzony i jest jednš z atrakcji turystycznych Kalifornii.

Do kin w USA właœnie wszedł horror inspirowany historiš domu i jego właœcicielki - "Winchester", głównš rolę gra w nim Hellen Mirren, jako Sara Winchester. Krytycy filmowi uznali sam film za "okropny" a rolę brytyjskiej aktorki za "słabš".

Sara Winchester, pierwsza właœcicielka domu, była bajecznie bogatš wdowš po dziedzicu fortuny Winchesterów. Jej jedyne dziecko, córka zmarła zaraz po po rodzie. Po œmierci teœcia i męża postanowiła przenieœć się z New Haven stanu Connecticut do Kalifornii. Według legendy przeprowadzkę nakazał jej medium, który wmówił wdowie, że utrata bliskich jest zemstš duchów ludzi zabitych z karabinu Winchester.

Jaka by nie była prawda, to dom w San Jose jest absolutnie niezwykły. Przed trzęsieniem ziemi w San Francisco w 1906 roku dom miał siedem pięter. Dziœ tylko cztery, ale nadal jest imponujšcy. Większoœć konstrukcji jest z drewna oprawionego cegłš.

Dom, wyglšdajšcy jak ogromny labirynt, ma w sumie 160 pokoi w tym 40 sypialni, 500 pomieszczeń, dwie sale balowe, 47 kominków, 10 tys. szyb okiennych, 17 kominów, 40 schodów i 2 tysišce drzwi, oraz dwie sutereny i trzy windy. W pokojach wiszš żyrandole pokryte złotem i srebrem, w oknach oraz drzwiach sš misterne witraże, a cały dom był ogrzewany ciepłym powietrzem. Miał też inne nowinki techniczne takie jak goršcy prysznic i lampy gazowe uruchamiane przyciskiem. Jedna z wind wyposażona jest w hydrauliczny tłok i jest jedynš takš windš w USA.

Sara Winchester zmarła 5 wrzeœnia 1922 roku. Po jej œmierci dom odziedziczyła jej siostrzenica, która zachowała dla siebie meble i pamištki, a dom sprzedała na aukcji. Obecni właœciciele zrobili z niego popularnš atrakcję turystycznš. Pierwsi turyœci mogli zwiedzać dom już w 1923 roku - zaledwie pięć miesięcy po œmierci pierwszej właœcicielki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL