Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Za granicš

Możesz mieć na własność dom w Bullerbyn

lansfast.se
Zazwyczaj przy kupnie nieruchomoœci najważniejsze jest położenie. W tym przypadku jednak znacznie ważniejsza jest historia i to historia literatury.

Na sprzedaż jest jedna z najwspanialszych krain dzieciństwa – dom we wsi Bullerbyn z powieœci Astrid Lindgren. Trzeba przygotować 850 000 szwedzkich koron czyli nieco ponad 360 tys. złotych

To typowy szwedzki domek. Dwie kondygnacje, pomalowany na czerwono z białymi ramami okiennymi i niewielkš przybudówkš w postaci werandy. Czerwony, spadzisty dach pokryty dachówkš. Szwedzka klasyka. A jednak dom na Sevedstorp 125 wcale nie jest taki zwykły.

W tym domu dorastał ojciec Astrid Lindgren, Samuel August, zanim nie przeprowadził się z rodzicami do miejscowoœci Näs w 1895 roku. W Sevedstorp mieszkała w dzieciństwie też sama pisarka. Jej rodzice przeprowadzili się tam niedługo po jej narodzinach. Jednak najbardziej znany jest z tego, że wystšpił w filmie, a konkretnie ekranizacji powieœci o dzieciach z Bullerbyn. W ekranizacji z 1960 roku w tym domu, tzw. zagrodzie œrodkowej, mieszkali Lisa oraz jej bracia Lasse i Bosse.

Na stronie agencji nieruchomoœci, zajmujšcej się sprzedażš domu można się dowiedzieć, że dom został wybudowany w 1800 roku. Ma trzy pokoje, kuchnię i łazienkę. Dom jest niewielki, ma zaledwie 85 metrów kwadratowych powierzchni, ale za to ma nadal funkcjonujšcš kuchnię węglowš, dokładnie takš jak z powieœci Astrid Lindgren. W domu nadal sš oryginalne drewniane podłogi i drzwi.

Dom wyceniono na równowartoœć około 360 tys. złotych. Za tę cenę poza domem wliczony jest ogród o powierzchni ponad tysišca metrów kwadratowych oraz stodoła. Dom stoi w miejscowoœci Sevedstorp w Smalandii, w otoczeniu lasów i jezior. Mieszka tam zaledwie 10 osób, jednak, co roku miejscowoœć latem odwiedzajš tłumy turystów, które koniecznie chcš zobaczyć „ten” dom z ukochanej powieœci z dzieciństwa.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL