Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

ZUS

ZUS sprawdził kto dorabia na umowach cywilnoprawnych i nie płaci pełnych składek

Fotolia.com
ZUS już wie, kto zarabia na umowach cywilnoprawnych i nie płaci pełnych składek.

Pełne oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym o dzieło, już niedługo może stać się faktem.

Analitycy ZUS i Ministerstwa Finansów ustalili, że ponad 4,6 miliona Polaków zarabia lub dorabia na takich kontraktach nawet 40 mld zł rocznie i nie płaci od tych przychodów pełnych składek. W ten sposób ZUS omija nawet 5 mld zł rocznie.

– Wyróżniliœmy pięć segmentów osób zarabiajšcych na kontraktach cywilnoprawnych – powiedział dr Sławomir Dudek, dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej w MF.

Największa grupa, której mogš dotknšć zmiany, to ponad 2,6 mln młodych pracowników zarabiajšcych sezonowo niewielkie kwoty. Druga to milion Polaków, dla których umowy cywilnoprawne stanowiš główne Ÿródło utrzymania. Sš w niej osoby zarówno na umowach o pracę, jak i emeryci i renciœci. Następna, prawie półmilionowa grupa, to osoby zatrudnione na etatach, dla których kontrakty stanowiš niewielkie Ÿródło dodatkowego dochodu. Na koniec analitycy wyróżnili 32 tys. prowadzšcych działalnoœć gospodarczš, zawierajšcych jednoczeœnie umowy o dzieło, od których nie płacš ani ZUS, ani PIT. A także 2,5 tys. najbogatszych i najstarszych mężczyzn, niekorzystajšcych z ulgi na dzieci.

– Patrzymy, jakie zmiany możemy zaproponować. Decyzja w tym zakresie należy jednak do rzšdu – powiedziała „Rzeczpospolitej" prof. Gertruda Uœcińska, prezes ZUS.

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce czeka nas największa po 1989 r. reforma zasad zatrudniania milionów Polaków.

Propozycje ZUS dotyczš objęcia ubezpieczeniem osób, które do tej pory nie płaciły składek. Na celowniku jest nawet 2 mln osób, które dorabiajš do wynagrodzenia na umowach o dzieło, nie płacšc od tych przychodów ani grosza ZUS. Podobnie jest z członkami zarzšdów spółek zatrudnionymi na podstawie powołania (bez etatu czy kontraktu) i prokurentami tych spółek.

ZUS proponuje również rezygnację z tzw. zbiegów tytułów do ubezpieczenia. Chodzi o to, by np. osoba, która pracuje na etacie, nie była zwolniona ze składek, gdy podpisze zlecenie z innš firmš. Miałoby to, zdaniem ZUS, stanowić korzystne dla wszystkich uproszczenie systemu. Zmniejszyłoby jednak dochody tych osób oraz podwyższyło koszty zatrudnienia, czego może nie wytrzymać częœć małych firm.

– Musimy mieć więcej czasu na zastanowienie się nad wynikami tych analiz, gdyż częœć przedsiębiorców chce zachowania różnic w oskładkowaniu etatów i kontraktów, a częœć mówi o ujednoliceniu w zamian za niższš składkę – komentuje Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. – Poza tym ta zmiana podejœcia do kontraktów nie może działać wstecz.

4,6 mln osób dorabia na umowach cywilnoprawnych, często nie płacšc od przychodów składek do ZUS.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL