Zasiłki macierzyńskie dla przedsiębiorczych kobiet, które urodzą w 2016

Wysokie zasiłki macierzyńskie z działalności mogą dostać nawet kobiety, które urodzą w przyszłym roku.

Aktualizacja: 02.09.2015 18:41 Publikacja: 02.09.2015 18:26

Zasiłki macierzyńskie dla przedsiębiorczych kobiet, które urodzą w 2016

Foto: 123RF

Środowy protest Matek na Działalności Gospodarczej pod Kancelarią Premiera przyniósł skutek.

– Do końca tej kadencji Sejmu uchwalimy zmiany w nowelizacji przepisów przewidującej zmianę zasad liczenia zasiłków macierzyńskich dla prowadzących działalność. Dzięki nim z zasiłków liczonych na starych zasadach skorzystają nawet kobiety, które urodzą dziecko w przyszłym roku – zapewniła Izabela Mrzygłocka, posłanka PO z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

– Te rozwiązania są dla nas na dziś satysfakcjonujące, bo chronią kobiety, które są już w ciąży. Będziemy teraz bardzo skrupulatnie monitorować proces legislacyjny – komentuje Małgorzata Borowska, współorganizatorka protestu i jedna z uczestniczek spotkania.

Z niekorzystnej dla matek nowelizacji uchwalonej przez Sejm 15 maja 2015 r. mają zniknąć przepisy art. 22 ust. 2 i 3 przewidujące zmianę zasad liczenia zasiłku macierzyńskiego należnego po porodzie, nawet jeśli kobieta wcześniej pobierała zasiłek chorobowy liczony na starych zasadach.

– Chodzi o ochronę praw nabytych – tłumaczy Katarzyna Przyborowska, radca prawny, współpracująca z Matkami na Działalności Gospodarczej. – Skutek zmiany będzie taki, że kobieta, która jest teraz w ciąży, opłaca składkę na ubezpieczenie chorobowe i do końca roku przejdzie na zwolnienie lekarskie, po porodzie dostanie zasiłek macierzyński liczony na starych zasadach, nawet jeśli urodzi dziecko już w przyszłym roku, gdy zmienią się zasady liczenia świadczeń.

Nowelizacja przewiduje także inne zmiany. Na 1 stycznia zostanie wyznaczony termin wejścia w życie nowych zasad liczenia zasiłków dla prowadzących działalność gospodarczą, które pierwotnie miały zacząć obowiązywać już od 1 listopada. Mają się zmienić także zasady opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorcze matki niemogące zawiesić działalności gospodarczej po porodzie, bo np. zatrudniają pracowników. Z zapewnień Władysława Kosiniaka-Kamysza, którego resort czuwa merytorycznie nad poselskim projektem zmian, wynika, że każda kobieta będzie miała po 1 stycznia zagwarantowane świadczenie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie i składka zdrowotna nie obniży tej wypłaty.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP