Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

ZUS

Składka na ZUS ma być od 2019 r. uzależniona od przychodów przedsiębiorcy

Fotolia.com
Firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotnoœci minimalnego wynagrodzenia, majš od 1 stycznia 2019 r. płacić niższš składkę na ZUS - 520 zł miesięcznie.

Obecnie każdy przedsiębiorca, który prowadzi firmę dłużej niż dwa lata, musi co miesišc odprowadzać do ZUS składki w wysokoœci  1232,16 zł, niezależnie od tego, czy jego przychody w danym miesišcu na to pozwalajš. Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier, chciał to zmienić i zaproponował uzależnienie wysokoœci składki od przychodu firmy. Pomysł wtedy upadł, bo minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła, że drastycznie obniżyłoby to wpływy do ZUS.

Jest szansa, że składki uzależnione od przychodu jednak stanš się faktem. Minister przedsiębiorczoœci i technologii Jadwiga Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister finansów Teresa Czerwińska doszły do porozumienia w sprawie  zmiany przepisów i zróżnicowania obcišżeń składkowych.

Zakłada ono, że od 2019 r.  firmy, których przychód nie przekracza 2,5-krotnoœci minimalnego wynagrodzenia (obecnie 5,3 tys. zł), majš płacić do ZUS 520 zł miesięcznie. Firmy przekraczajšce ten próg zapłacš składki bez zmian.

Rzšd liczy, że budżet na tym nie straci, ponieważ częœć małych firm wyjdzie z szarej strefy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL