Przedsięborcy nie unikną składek ZUS zawierając umowę z zagraniczną firmą

aktualizacja: 25.01.2016, 09:20
Przedsięborcy nie unikną składek ZUS zawierając umowę z zagraniczną fi...
Przedsięborcy nie unikną składek ZUS zawierając umowę z zagraniczną firmą
Foto: 123RF

Biznesmeni, którzy nie chcieli płacić składek w Polsce, przegrywają procesy z ZUS i regulują zaległości z odsetkami.

REDAKCJA POLECA

Trwająca od kilku lat zabawa w kotka i myszkę tysięcy polskich przedsiębiorców z ZUS dobiega końca. Nie unikną oni zapłaty ponad tysiąca złotych składek miesięcznie, zawierając umowę z zagraniczną firmą.

Sąd Najwyższy uznał, że ZUS może od takiego przedsiębiorcy żądać zapłaty składek w Polsce, jeśli udowodni, że zatrudnienie było fikcyjne. Nie musi wtedy stosować unijnego rozporządzenie nr 883/04 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Ważny dla prowadzących działalność gospodarczą wyrok SN zapadł w sprawie przedsiębiorcy od lat prowadzącego skład złomu.

Lipne umowy

Na początku 2011 r, zatrudnił się on w angielskiej firmie jako doradca ds. logistyki na 16 godzin tygodniowo. Po kilku miesiącach zmienił pracę i został pracownikiem reklamy w londyńskim City.

Już na samym początku zagranicznego zatrudnienia przedsiębiorca poinformował ZUS, że nie będzie opłacał więcej składek w Polsce. ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające i zażądał od niego dowodów na przejazdy do Londynu i rachunków potwierdzających zakwaterowanie na miejscu. Gdy ZUS nie dostał tych dowodów, a jego angielski odpowiednik poinformował go, że obie firmy są fikcyjne, wydał decyzję nakazującą zapłatę zaległości w Polsce.

Przedsiębiorca odwołał się od niej. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten w wyroku z 21 stycznia 2016 r. stwierdził, że ZUS ma pełne prawo żądać zapłaty składek w Polsce i to bez prowadzenia skomplikowanej procedury przewidzianej w unijnych przepisach. Chodzi o ustalanie ustawodawstwa właściwego dla osoby pracującej w dwóch lub więcej państwach UE.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE