Dobry wybór to budowa promów

aktualizacja: 20.08.2017, 20:10
Foto: materiały prasowe

W Polsce budujemy bardziej efektywne jednostki dla tego sektora niż inni -
mówi Jerzy Czuczman, prezes Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Rz: Kilka lat temu cena za baryłkę ropy przekraczała 120 dol. Dziś oscyluje wokół 50 dol. za baryłkę. Czy produkcja statków dla sektora wydobywczego jeszcze powróci?

Jerzy Czuczman: Norwegowie zeszli z poziomem rentowności z ok. 40 dol. za baryłkę mniej więcej półtora roku temu do poziomu nawet 25–30 dol. za baryłkę obecnie dla nowych inwestycji. Przy spełnieniu tego reżimu kosztów wydobycia i cenie 50 dol. za baryłkę ropy naftowej dla nowych projektów inwestycje w jednostki do obsługi przemysłu offshore w Norwegii mogą być znowu opłacalne. Według prognoz SEA Europe po roku 2020 rynek na takie jednostki powinien wyjść z obecnego dołka. Będą to jednak musiały być statki przystosowane do nowych realiów rynkowych.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE