Wiktor Janicki: Wydamy 650 mln zł na innowacje

aktualizacja: 14.07.2017, 07:13
Wiktor Janicki
Wiktor Janicki
Foto: materiały prasowe

W przypadku najlepszych ośrodków w USA czy Szwajcarii poziom finansowania nauki z pieniędzy prywatnych sięga co najmniej 40 proc. – mówi dyrektor generalny Roche Polska Wiktor Janicki.

Rz: Branża farmaceutyczna od pewnego czasu zwraca uwagę na bariery dla innowacji w Polsce: brak powiązania nakładów na badania i rozwój (B+R) z refundacją leków, rozwleczone procedury badań klinicznych czy kulejącą współpracę nauki z biznesem. Widzi pan szansę na rozwiązanie tych problemów?

Mimo braku ścisłego powiązania inwestycji w innowacje z refundacją zauważamy pewne oznaki wyczekiwanych zmian. Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju deklarują, że pracują nad tzw. refundacyjnym trybem rozwojowym, czyli nowelizacją ustawy refundacyjnej, która miałaby na celu powiązanie inwestycji w B+R w Polsce z poziomem refundacji innowacyjnych leków. Pierwotnie takie rozwiązania miały wejść w życie już na początku tego roku, ale prace legislacyjne przesunęły się w czasie. Cieszy nas jednak to, że niedawno minister Konstanty Radziwiłł oficjalnie potwierdził, iż oczekiwana przez nas zmiana przepisów to właściwy kierunek. Myślę, że opóźnienia legislacyjne mogą wynikać z faktu, że dotychczas nikt w Europie nie wdrożył takich rozwiązań, jakie opracowano w Polsce.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE