Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady

Bukmacher zawsze wygrywa

Jacek Buczny, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
materiały prasowe
W krajach bogatszych na ryzyko uzależnienia najbardziej narażeni sš ludzie raczej w starszym wieku - mówi Jacek Buczny, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Rz: Największa polska firma bukmacherska – STS – planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Jak dużš popularnoœciš cieszy się obstawianie wyników zawodów sportowych?

Jacek Buczny: To obecnie dominujšca gałšŸ hazardu. Zjawisko to występuje głównie w miastach; w porównaniu z innymi formami hazardu jej rozpowszechnienie jest ogromne. Zdecydowany wpływ na rozwój tego procederu miało pojawienie się bukmacherów internetowych, co sprawiło, że ludzie uzyskali nieograniczony dostęp do hazardu. Nawet w krajach, gdzie jest on nielegalny, wystarczy, że osoba, która chce obstawić mecz, wykupi sztuczny adres IP, i może grać do woli.

Dlaczego ludzie wplštujš się w bukmacherkę?

Można wyróżnić kilka głównych czynników: chęć poczucia adrenaliny, zaœ w dłuższej perspektywie – zapomnienia o codziennych problemach. W bardziej zaawansowanej fazie hazard – podobnie jak alkoholizm – służy likwidacji nieprzyjemnego napięcia, wywołanego brakiem dostępu do pokera, ruletki itd. Większoœć ludzi zaczyna grać z ciekawoœci. Badania pokazujš, że od hazardu częœciej uzależniajš się ludzie, którzy ogólnie majš skłonnoœci do uzależnień – alkoholu, tytoniu – wynikajšce ze słabej samokontroli.

W jakim wieku zazwyczaj zaczyna się grać?

Zależy to przede wszystkim od kultury i zamożnoœci danego społeczeństwa. Według badań w krajach bogatszych na ryzyko uzależnienia najbardziej narażeni sš ludzie raczej w starszym wieku. Hazard jest tam rozrywkš dla bogatych. W krajach biedniejszych kojarzy się on z wizjš zarabiania, dorobienia się fortuny – w tym przypadku wszystkie grupy wiekowe sš narażone w równym stopniu. Niestety ryzyko uzależnienia od zakładów bukmacherskich będzie rosło w zwišzku z hazardem w sieci czy z coraz szerszym sponsorowaniem sportu przez tego typu firmy.

A ludzie nie zawsze zdajš sobie sprawę, że bank – w tym przypadku bukmacher – zawsze wygrywa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL