Polskę stać na odkrycia technologiczne

Sensacją może się też okazać „brain-computer interface", czyli bezpośrednie sprzęgnięcie mózgu z komputerem - mów prof. Ryszard Tadeusiewicz, automatyk, informatyk, były rektor AGH w Krakowie.

Publikacja: 16.04.2018 21:00

Polskę stać na odkrycia technologiczne

Foto: ROL

Rz: Grupa polskich przedsiębiorców z branży internetowej i środowisk startupów pracuje nad głosowym asystentem, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję. Jakie znaczenie miałoby stworzenie takiego oprogramowania?

Prof. Ryszard Tadeusiewicz: Cechy i właściwości naszego języka – fonetyczne, akustyczne – są na tyle odmienne od takich języków, jak: angielski, japoński czy chiński, dla których urządzenia rozpoznające mowę, systemy głosowe czy tzw. boty – czyli systemy komunikacyjne operujące językiem naturalnym – zostały już opracowane, że w tym zakresie musimy tworzyć własne rozwiązania. W tej dziedzinie osiągnięcia na międzynarodową skalę ma np. prof. Grażyna Demenko z UAM – inżynier, która zajmuje się rejestrowaniem rozmów, a następnie konwertowaniem ich do postaci tekstu. Może to być wykorzystane np. do automatycznego protokołowania policyjnych przesłuchań czy przewodów sądowych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację