Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady

Krystian Zawiślak: Od tradycji nie ma odwrotu

Fotorzepa, Danuta Walewska
Wraca moda nakrywania stołów sztućcami srebrnymi i notujemy wyraŸny wzrost ich produkcji - mówi Krystian Zawiœlak,dyrektor Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra SA

Dostawcy kateringu żywnoœciowego, firmy zajmujšce się wystrojem wnętrz, mówiš o powrocie w Polsce mody na tradycję. Dlaczego ten trend jest tak silny?

Bo Polacy zaczęli mocno zwracać uwagę na to, co jedzš i czym jedzš. Widać to po popycie na nasze wyroby. Dla Hefry, to œwietne wsparcie biznesu — jesteœmy firmš polskš z ponad 190-letniš tradycjš, wszystkie nasze wyroby produkujemy ręcznie więc powrót takiej mody bardzo cieszy. Przy tym nasza „stołowa biżuteria", jak nazywamy wszystko, co stawia stawia, bšdŸ kładzie się dzisiaj na stole, właœnie z tej polskiej tradycji czerpie najwięcej. A dodatkowo przecież każda sztuka nakrycia może być również spersonalizowana, i wręcz przypisana do konkretnej osoby, tak jak było to kiedyœ.

Czy na takš personalizację też jest w tej chwili popyt?

Cały czas roœnie, a naszš zasadš jest, że po kupieniu jakiejœ częœci zastawy zawsze można dokupić kolejne sztuki z tej samej serii. Grawerujemy również herby rodzinne, inicjały. Zastawa dla prezydenta ma wygrawerowane godło z dopisanym RP, specjalnie zaprojektowane były sztućce i inne nakrycia, jakie zamówiły NATO, czy Watykan.

Która z linii Hefry sprzedaje się najlepiej?

Jeœli chodzi o modele wykonane ze srebra, czy plateru, to oczywiœcie Rapsodia która bardzo dobrze prezentuje się na stole, następnie Księstwo Warszawskie, które trafiajš do instytucji państwowych głównie dlatego, że nie sš bogato zdobione i jest na nich miejsce właœnie na personalizację. Dobrze sprzedaje się już również Romański, Aleksandra czy Wschodni. W modelach wykonanych ze stali szlachetnej prym wiodš Venus oraz Francuski W tych wszystkich seriach zawsze jest możliwoœć dokupienia kolejnych sztuk. Niektórzy klienci uzupełniajš zastawy nawet przez kilkadziesišt lat. Jeœli więc gdzieœ zagubiš się nóż, łyżka, czy widelec, zawsze można zamówić kolejnš sztukę. Jeœli się zniszczyła, nie ma problemu z renowacjš, łšcznie z nałożeniem nowej warstwy srebra.

Jaki materiał jest obecnie najbardziej popularny?

Plater, czyli nałożenie 24-mikronowej warstwy srebra, chociaż widać, że wraca moda nakrywania stołów sztućcami srebrnymi i notujemy wyraŸny wzrost ich produkcji. Polacy odkryli, że srebro ma duże właœciwoœci zdrowotne, zabija zarazki, jest grzybobójcze i bakteriobójcze.

Czy zdarzajš się jakieœ zamówienia wyjštkowe? Na przykład gdybym chciała na Wielkanoc mieć sztućce z zajšczkami, albo baziami. Jest to wykonalne?

Zrobić można wszystko, ale pod pewnymi warunkami. Korzystamy głównie z matryc i wzornictwa, które już mamy. Częœć elementów jest tłoczona i potem wykończona ręcznie, więc ograniczajš nas modele, które sš w bieżšcej produkcji. Oczywiœcie, gdybyœmy dostali większe zamówienie, nie na jeden komplet, ale większy zestaw dla jakiejœ firmy, jesteœmy to w stanie zrobić. Dla Hefry wišże się to jednak z inwestycjš, którš musimy ponieœć, by wyprodukować odpowiedniš matrycę. Natomiast na jednej matrycy jesteœmy w stanie wykonać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy sztućców. Takie zamówienie musiałoby więc liczyć przynajmniej kilka tysięcy sztuk.

A nie myœlał pan, żeby jeszcze rozszerzyć grupę klientów i jednak pokusić się o dorzucenie nowych wzorów, mimo że tradycja sprzedaje się tak dobrze?

Planujemy odœwieżenie oferty dlatego zaczynamy pracę na wprowadzeniem czegoœ wyjštkowego, połšczenie dwóch stylów. Chcemy też połšczyć srebro z bursztynem . Nie ma jednak mowy o odejœciu od tradycji, bo to nas wyróżnia, więc jest poza jakškolwiek dyskusjš.

Rozmawiała Danuta Walewska

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL