Lufthansa wróci do przejęć na rynku

Mimo strajków zarobiliśmy w ubiegłym roku dobrze ponad miliard euro. A to dzięki m.in. niskim cenom paliw, zamykaniu nierentownych połączeń i powodzeniu naszej oferty premium – mówi Carsten Spohr, prezes Grupy Lufthansa.

Publikacja: 18.01.2016 20:00

Lufthansa wróci do przejęć na rynku

Foto: Bloomberg

Rz: Tuż przed Bożym Narodzeniem dostałam od Lufthansy 10 tys. mil z programu lojalnościowego jako zadośćuczynienie za strajki, które uniemożliwiły mi podróże. Podobnie było przed rokiem. Czy obawia się pan, że i w tym wyśle mi taki prezent?

Przepraszam, że musiałem taki prezent wysłać. I mam nadzieję, że było to po raz ostatni. Z tego powodu nieustannie przepraszam wszystkich dookoła. Strajki w ciągu ostatnich 24 miesięcy kosztowały nas pół miliarda euro. Dla nas był to pełen miesiąc przerw w lataniu i z pewnością słaba zachęta do korzystania z naszych połączeń. Te 30 dni strajków niemal całkowicie przysłoniły nasze osiągnięcia z minionych 60 lat. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie to, że pasażerowie Lufthansy są tak lojalni. Mimo strajków koniec 2015 roku możemy zaliczyć do najlepszych, jeśli chodzi o wypełnienie samolotów. Mam nadzieję, że najgorsze już za nami. Rozmowy, jakie nadal prowadzimy ze związkami, są konstruktywne. Z pracownikami naziemnymi podpisaliśmy umowę do 2017 roku. W negocjacjach z innymi odczuwamy coraz więcej wzajemnego zaufania. Wszyscy jesteśmy zmęczeni konfliktami, ale mam świadomość, że na osiągnięcie porozumienia z pilotami potrzeba czasu. Musimy więc podpisać porozumienie z przedstawicielami 5 tys. pracowników, podczas gdy osiągnęliśmy je już z ponad 120 tys. Na 20 stycznia jest zaplanowane spotkanie w sądzie arbitrażowym i mam nadzieję, że wszystko skończy się pozytywnie.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację