Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady i opinie

Ceny materiałów budowlanych będš rosły

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Polacy kupujš więcej mieszkań. Coraz częœciej deweloperzy sprzedajš wszystkie lokale jeszcze przed zakończeniem budowy, co przez lata prawie się nie zdarzało. Mieszkania sprzedajš się tak œwietnie, jak nigdy dotšd, a z czegoœ je trzeba budować.

Im większe zapotrzebowanie na materiały budowlane, tym większa ich produkcja, ale także wyższe ceny, tym bardziej że surowce niezbędne do produkcji sš coraz droższe. A za wzrostem cen materiałów budowlanych idzie systematyczny wzrost cen mieszkań. Niedługo za nieruchomoœci będziemy płacić tyle, ile w rekordowym 2007 roku.

Mimo rosnšcych cen popyt na mieszkania nie tylko nie spada, ale nawet roœnie. Rosnš płace i spada bezrobocie, jesteœmy więc coraz bogatsi.

Zakupowi mieszkań sprzyjajš też niskie stopy procentowe. Polacy kupujš mieszkania nie tylko dla siebie. Coraz więcej inwestorów traktuje nieruchomoœci jako lokatę kapitału i kupuje mieszkania na wynajem. Na wynajmie lokali można zarobić co najmniej 5–6 proc. rocznie.

Firmy produkujšce materiały budowlane mogš zacierać ręce, tym bardziej że ceny produktów zapewne będš rosły nadal. Analitycy się spodziewajš, że 2018 r. również będzie dobry dla budownictwa mieszkaniowego, dopiero w kolejnych dwóch latach może pojawić się umiarkowany spadek.

Nie tylko rynek budownictwa mieszkaniowego kwitnie. Po opóŸnieniach w realizacji kontraktów współfinansowanych przez UE prawdopodobnie ożywi się też budownictwo drogowe oraz kolejowe, a z tym będzie się wišzać rosnšce zapotrzebowanie na materiały budowlane. Dla ich producentów nadchodzš zatem tłuste lata.

To, co cieszy firmy budowlane, niekoniecznie musi budzić radoœć u tzw. końcowych użytkowników. Mimo napędzanego przez inwestorów wzrostu popytu na mieszkania cišgle tysięcy Polaków nie stać na własny lokal, a rosnšce ceny sprawiš, że cztery kšty przez długie lata pozostanš dla nich w sferze marzeń.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL