Ceny materiałów budowlanych będą rosły

aktualizacja: 10.09.2017, 20:00
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

Polacy kupują więcej mieszkań. Coraz częściej deweloperzy sprzedają wszystkie lokale jeszcze przed zakończeniem budowy, co przez lata prawie się nie zdarzało. Mieszkania sprzedają się tak świetnie, jak nigdy dotąd, a z czegoś je trzeba budować.

REDAKCJA POLECA
10.09.2017
Rośnie popyt, a wraz z nim ceny
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Im większe zapotrzebowanie na materiały budowlane, tym większa ich produkcja, ale także wyższe ceny, tym bardziej że surowce niezbędne do produkcji są coraz droższe. A za wzrostem cen materiałów budowlanych idzie systematyczny wzrost cen mieszkań. Niedługo za nieruchomości będziemy płacić tyle, ile w rekordowym 2007 roku.

Mimo rosnących cen popyt na mieszkania nie tylko nie spada, ale nawet rośnie. Rosną płace i spada bezrobocie, jesteśmy więc coraz bogatsi.

Zakupowi mieszkań sprzyjają też niskie stopy procentowe. Polacy kupują mieszkania nie tylko dla siebie. Coraz więcej inwestorów traktuje nieruchomości jako lokatę kapitału i kupuje mieszkania na wynajem. Na wynajmie lokali można zarobić co najmniej 5–6 proc. rocznie.

Firmy produkujące materiały budowlane mogą zacierać ręce, tym bardziej że ceny produktów zapewne będą rosły nadal. Analitycy się spodziewają, że 2018 r. również będzie dobry dla budownictwa mieszkaniowego, dopiero w kolejnych dwóch latach może pojawić się umiarkowany spadek.

Nie tylko rynek budownictwa mieszkaniowego kwitnie. Po opóźnieniach w realizacji kontraktów współfinansowanych przez UE prawdopodobnie ożywi się też budownictwo drogowe oraz kolejowe, a z tym będzie się wiązać rosnące zapotrzebowanie na materiały budowlane. Dla ich producentów nadchodzą zatem tłuste lata.

To, co cieszy firmy budowlane, niekoniecznie musi budzić radość u tzw. końcowych użytkowników. Mimo napędzanego przez inwestorów wzrostu popytu na mieszkania ciągle tysięcy Polaków nie stać na własny lokal, a rosnące ceny sprawią, że cztery kąty przez długie lata pozostaną dla nich w sferze marzeń.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE