Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wywiady i opinie

Pracownik na wagę złota

Archiwum
Kilka tygodni temu jedna z największych polskich firm informatycznych zdecydowała z dnia na dzień: podwyżka o 20 proc. dla wszystkich. Nie chodzi o gest, lecz o próbę zatrzymania wykwalifikowanej kadry, kuszonej przez konkurencję.

Wszak masowy exodus pracowników położyłby prowadzone od miesięcy czy roku projekty informatyczne na łopatki, nie mówišc już o zawiedzionych, często globalnych, klientach.

Takie przykłady można mnożyć. – Pracownik IT to teraz najważniejsza osoba w naszej firmie – żartujš szefowie dużych spółek. Słowem, brakuje informatyków. „Rzeczpospolita" oszacowała, że deficyt specjalistów od IT sięga już ponad 50 tys. Problem jest jednak znacznie szerszy. W Polsce odczuwalny jest brak specjalistów i wykwalifikowanej kadry w wielu innych dziedzinach. Chociażby największa firma budowlana w kraju, szukajšc inżynierów specjalistów, pierwszy raz w historii zaczęła się ogłaszać na autobusach.

W przypadku tańszej i mniej wykwalifikowanej kadry wcale nie jest lepiej. Jedna z największych sieci detalicznych ogłasza, gdzie może, że oferuje umowę o pracę, premie, szkolenia, pakiet medyczny, elastyczny czas pracy, a chętnych niewielu. I to pomimo napływu (kończšcego się?) pracowników ze Wschodu.

„Brak ršk do pracy to poważne zagrożenie dla gospodarki" – można było usłyszeć na zakończonym właœnie Forum w Krynicy. Rok wczeœniej dominował tam temat niepewnoœci politycznej. Teraz biznes odważniej mówi o swoich planach rozwoju i często o rezygnacji z inwestycji. Powstrzymuje go właœnie brak wykwalifikowanych kadr, a nie brak pieniędzy czy zbyt słaby popyt. Nasz innowacyjny skok gospodarczy stoi więc pod znakiem zapytania. Ciekaw jestem, jak poradzi sobie z tym problemem np. duży, globalny bank inwestycyjny, który zapowiedział niedawno otwarcie siedziby w Polsce i zatrudnienie tysięcy osób.

Marnym pocieszeniem jest to, że jeszcze na poczštku roku inne europejskie kraje (np. Czechy, Szwecja, Niemcy czy Wielka Brytania) miały podobne problemy jak Polska. Czyżby to zwiastun przegrzania się europejskiej gospodarki?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL