Miasta i gminy rozpoczęły prace nad pozyskaniem funduszy unijnych przewidzianych na lata 2014–2020. Wraz z powodzeniem polskiej gospodarki poprawia się stan finansów samorządowych.

Wszystko to widać doskonale w naszym – już 12. – rankingu samorządów. Przygotowujemy go co roku, żeby pokazać najszybciej rozwijające się miasta i gminy. Najbogatszym samorządom często trudno jest utrzymać wysokie tempo rozwoju, dlatego tracą czołowe pozycje. W naszym zestawieniu pojawia się więc dużo nowych gmin. Nie oznacza to oczywiście, że kondycja dotychczasowych liderów się pogarsza. Przeciwnie, ich pozornie wolniejszy rozwój w większości przypadków wynika z tego, że stali się już stosunkowo bogaci. Ich miejsca w rankingu zajmują inne samorządy, do niedawna dużo uboższe, ale dziś szybko się rozwijające.

Przed samorządowcami stoi wiele kolejnych wyzwań, z których większość przygotowali politycy ze stolicy. Program Rodzina 500+ to wyższe dochody społeczeństwa, ale też wielkie zadanie organizacyjne dla miast i gmin. Kosztowna i trudna dla lokalnych władz może się okazać reforma edukacji. Na to nakładają się zmiany w zasadach przyznawania funduszy unijnych. Wszystko to powoduje, że samorządy w najbliższych miesiącach będą miały czym się zajmować.

Kapituła rankingu samorządów stara się uwzględniać wszystkie te nowe zadania. Co roku wprowadzamy do oceny nowe kryteria. W tym roku w ankiecie pytaliśmy dodatkowo, jak władze miast i gmin poradziły sobie z uruchomieniem wypłat z programu Rodzina 500+. Po raz pierwszy szerzej zajęliśmy się budżetami partycypacyjnymi oraz przygotowaniem miejsc w przedszkolach.

Jak widać, nasz ranking się zmienia. Staramy się, by co roku dobrze odzwierciedlał skuteczność władz lokalnych w rozwiązywaniu różnych problemów i wykonywaniu zadań poprawiających jakość życia mieszkańców. Zmieniają się też – i to bardzo pozytywnie – polskie miasta oraz gminy. Pokazujemy ich sukcesy już od 11 lat.