Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wynajem

Inwestorzy nakręcili rynek lokali na wynajem

112-metrowe mieszkanie przy ul. Chodkiewicza w Warszawie można wynajšć za 9 tys. zł.
Freedom
Rynek pracuje na bardzo wysokich obrotach. Mieszkania wynajmujš się w ekspresowym tempie.

Wyniki sprzedaży lokali sš imponujšce. W tym roku padnie rekord – deweloperzy znajdš chętnych na ok. 72 tys. mieszkań. Takiego popytu rynek nie notował nawet podczas hossy w latach 2006–2008. Sprzedaż nakręcajš klienci inwestujšcy w lokale na wynajem. Jak mówi Jacek Furga, przewodniczšcy komitetu ds. finansowania nieruchomoœci w Zwišzku Banków Polskich (ZBP), inwestorzy kupujš po kilka, a nawet kilkanaœcie mieszkań. Mimo że podaż nieruchomoœci na wynajem roœnie, czynsze idš w górę. – To argument przemawiajšcy za takš inwestycjš – zauważa Jacek Furga.

Droga Warszawa

Raport o rynku najmu ZBP opracował przy współpracy z Grupš Mzuri zajmujšcš się m.in. zarzšdzaniem wynajmowanymi lokalami. Z analiz wynika, że œrednie stawki najmu wzrosły w większoœci miast. W Warszawie lokal wynajmiemy œrednio za 1,6 tys. zł miesięcznie, podczas gdy kwartał wczeœniej wystarczyło 60 zł mniej. We Wrocławiu czynsze w cišgu kwartału poszły w górę o ponad 30 zł, do 1,5 tys. zł. Drożej o 18 zł (œredni czynsz to 877 zł miesięcznie) jest w Katowicach. W Krakowie œrednie czynsze utrzymujš się na mniej więcej stałym poziomie (niespełna 1,4 tys. zł).

– Analiza umów najmu podpisywanych od pierwszego kwartału 2014 do trzeciego kwartału 2017 roku wskazuje na coraz większe różnice między czynszami w Warszawie a pozostałymi miastami – komentuje Artur KaŸmierczak, prezes Mzuri Investments. Œrednia stawka najmu mieszkań w Warszawie jest wyższa niż we Wrocławiu o 115 zł. W Krakowie na najem lokalu wystarczy 224 zł mniej niż w stolicy, a w Gdańsku – o 193 zł. W Katowicach jest taniej aż o 740 zł.

Marcin Jańczuk, ekspert agencji Metrohouse, komentuje, że oferta mieszkań na wynajem z roku na rok jest coraz bogatsza. – Jeœli wzišć pod uwagę, jak duży odsetek transakcji stanowiš mieszkania kupowane w celach inwestycyjnych, taka sytuacja nie może dziwić – mówi Jańczuk. – Sš budynki, w których na wynajem jest oferowanych po kilka–kilkanaœcie podobnych lokali. Rosnšca podaż wymusza poprawę standardu nieruchomoœci, daje też możliwoœć negocjacji stawek, choć czynsze wywoławcze sš wyższe niż rok temu œrednio o kilka procent – zauważa. Ekspert Metrohouse podkreœla, że na rynek najmu trafia coraz więcej nowych, œwietnie wyposażonych mieszkań z miejscami parkingowymi. – Lokale z rynku pierwotnego windujš œrednie czynsze. I nic nie wskazuje, by nadchodzšcy rok był inny – przewiduje Jańczuk.

Bardzo goršco jest w Trójmieœcie. – Rynek nieustannie pracuje na bardzo wysokich obrotach. Mimo że mieszkań na wynajem przybywa, nie możemy mówić o rosnšcej ofercie, bo lokale wynajmujš się w ekspresowym tempie – komentuje Łukasz Browarczyk, ekspert trójmiejskiej agencji BIG Nieruchomoœci. – Oferta jest zdecydowanie bogatsza. Znajdziemy zarówno tańsze mieszkania w wielkiej płycie, jak i mieszkania w nowym budownictwie oraz komfortowe apartamenty w prestiżowych inwestycjach.

Z analiz BIG Nieruchomoœci wynika, że stawki najmu w Trójmieœcie wzrosły w cišgu roku od 10 do 20 proc. – Obecnie utrzymujš się na stałym poziomie. Dalszego ich wzrostu nie przewidujemy, jednak na obniżki nie ma co liczyć – zastrzega Łukasz Browarczyk.

Także na pokoje

Pytany o okazje na rynku najmu ekspert BIG Nieruchomoœci mówi, że... ich nie ma. – Taniej można wynajšć wyłšcznie mieszkania, które w sezonie sš oferowane na doby. Od paŸdziernika do maja właœciciele dyktujš niższe czynsze, byle tylko lokal nie stał pusty i nie generował kosztów – mówi Browarczyk. – W takim przypadku trzeba się jednak liczyć z krótkim okresem najmu i koniecznoœciš szukania mieszkania na wakacje – zauważa.

Na Pomorzu największš popularnoœciš wœród najemców cieszš się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. – Klienci najchętniej decydujš się na nowe budownictwo w dobrych lokalizacjach – opowiada Browarczyk. – Gdańsk to już nie tylko miasto studenckie i turystyczne, ale też biznesowe. Rewelacyjnie wynajmujš się mieszkania w sšsiedztwie dwóch największych parków biurowych – Olivii Business Center oraz Alchemii – wskazuje. Na kawalerkę trzeba mieć od 1 do 1,7 tys. zł miesięcznie, na dwa pokoje – 1,5–2,8 tys. zł, na trzy – 2,5–5 tys. zł. – Czynsze za luksusowe apartamenty wahajš się od 5 do 20 tys. zł – podaje Browarczyk.

W Warszawie, jak mówi Marcin Jańczuk. największe szanse na szybki wynajem majš dwupokojowe mieszkania z oddzielnš kuchniš.

– Coraz więcej klientów pyta też o lokale z trzema pokojami. W ostatnim czasie na popularnoœci zyskujš również wynajmy na pokoje. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwišzanie. Czasem, dopłacajšc niewielkš kwotę, można się przenieœć w dwie osoby do samodzielnego mieszkania. W Warszawie wynajem pokoju kosztuje nawet 1 tys. zł od osoby – podaje.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL