Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wynajem

Waldemar Wasiluk: Mieszkanie+ nie odbierze klientów deweloperom

Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki deweloperskiej Victoria Dom
materiały prasowe
Program Mieszkanie+ może przegrać z ofertš deweloperskš pod względem finansowym.

Czy państwowy program budowy tanich mieszkań zagrozi deweloperom? Komentuje Waldemar Wasiluk, wiceprezes spółki deweloperskiej Victoria Dom:

Mimo że program Mieszkanie+ jest zapowiadany już od wielu miesięcy, to wcišż niewiele wiadomo, do kogo ostatecznie będzie skierowany i jakie będš jego szczegółowe warunki. Opierajšc się jednak na ogólnych przekazach, wydaje się, że nie będzie on stanowił istotnej konkurencji dla oferty deweloperskiej.

Można się domyœlać, że prawdopodobnie będzie adresowany do osób najuboższych, które i tak nie majš wystarczajšcej zdolnoœci kredytowej, aby kupić lokal na rynku pierwotnym. Jeœli takie osoby skorzystajš z państwowego programu, to nie spowoduje to to zmniejszenia liczby naszych klientów, bo oni i tak nie kupujš nieruchomoœci u deweloperów.

Nie wiadomo też, gdzie takie osiedla majš powstawać. Jeœli będš to mieszkania w małych miejscowoœciach, to również nie będzie to stanowić, konkurencji dla deweloperów, bo oni po prostu tam nie budujš. W takiej sytuacji wpływ na rynek również będzie znikomy.

Z kolei w przypadku lokalizacji w większych miastach musimy ocenić oferowany standard. Bez tych informacji na razie trudno przewidzieć, czy program znajdzie chętnych. Program Mieszkanie+ może przegrać z ofertš deweloperskš pod względem kwestii finansowych. Deklarowane do tej pory stawki za wynajem w programie Mieszkanie+ sš bowiem zbliżone do oferty wielu deweloperów.

Dla przykładu - nasza firma oferuje w Warszawie dwupokojowe mieszkania w cenie niespełna 5,4 tys. zł za mkw. Rata kredytu wyniesie ok. 760 zł. To z pewnoœciš konkurencyjna kwota wobec stawek, jakie zapewne będš obowišzywać za wynajem mieszkań w ramach programu rzšdowego.

Dodatkowo w przypadku oferty deweloperskiej klient staje się właœcicielem lokalu, a w programie być może będzie mógł wykupić mieszkanie na własnoœć dopiero w przyszłoœci. To także będzie robić wielkš różnicę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL