Minimum prawie jak we Francji

aktualizacja: 13.09.2017, 07:10
Foto: Fotorzepa, Mateusz Pawlak

Wynagrodzenie minimalne sięgnie ponad 47 proc. przeciętnego. Będzie to jeden z najwyższych poziomów w UE.

REDAKCJA POLECA

W 2018 r. minimalna miesięczna płaca będzie wynosić 2100 zł brutto – zdecydował we wtorek rząd. W porównaniu z prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniem w całej gospodarce sięgnie już ok. 47,3 proc. Jeszcze dziesięć lat temu relacja ta wynosiła 38 proc. Rząd ustalił też, że minimalna stawka godzinowa wyniesie 13,70 zł.

Płacowe minimum na poziomie ponad 47 proc. średniej mocno zbliża nas do najbardziej „hojnych" pod tym względem państw. Do tej grupy należą Francja (gdzie według danych OECD za 2015 r. płaca minimalna sięga 50 proc. tej przeciętnej), Słowenia (49 proc.) czy Luksemburg (45 proc.). Relatywnie najniższy poziom minimalnych zarobków OECD notuje w Czechach, Grecji i Hiszpanii (31–33 proc.).

W Polsce najniższe zarobki rosną szybko (od 2007 r. zwiększyły się już o 114 proc.), m.in. ze względu na wskazanie w odpowiedniej ustawie, iż docelowo mają one sięgać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Tego celu bardzo pilnują związki zawodowe, choć zdaniem organizacji przedsiębiorców trzeba być z tym bardzo ostrożnym. Zdaniem BCC zmiany płacy minimalnej powinny być przede wszystkim związane ze wzrostem wydajności pracy. – Relacja płac musi odzwierciedlać wydajność pracowników – podkreśla Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. – Jeśli płaca minimalna jest wyższa, skłania to przedsiębiorców do nieoficjalnego zatrudniania pracowników.

Pod względem nominalnej wysokości płacy minimalnej Polska zajmowała 11. miejsce w UE (na 21 państw, które stosują taki mechanizm), a po uwzględnieniu poziomu cen – 9.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE