Presji płacowej jeszcze nie widać

aktualizacja: 19.05.2017, 08:47
Foto: Fotolia

Popyt na pracę wciąż jest bardzo silny, ale wynagrodzenia realnie rosną wolniej niż w zeszłym roku.

Przedsiębiorstwa potrzebują coraz więcej pracowników. W kwietniu, mimo słabej pogody, niesprzyjającej pracom sezonowym, powstało 9,4 tys. nowych miejsc pracy, czyli prawie dwa razy więcej niż w marcu. W sumie w większych firmach pracuje już prawie 6 mln osób, czyli o 4,6 proc. więcej niż przed rokiem.

– Takie dane wskazują na utrzymujący się silny popyt na pracę w polskim sektorze przedsiębiorstw – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska. Co ciekawe, to zapotrzebowanie nie przekłada się, przynajmniej na razie, na jakiś nadzwyczajnie wysoki wzrost płac. W kwietniu przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się bowiem w porównaniu z kwietniem ub.r. w sposób umiarkowany – o 4,1 proc. To mniej, niż oczekiwali analitycy rynkowi (4,4 proc.), oraz wyraźnie mniej niż w marcu (o 5,2 proc.).

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję TANIEJ O VAT
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE