Studenci kierunków ekonomicznych, którzy chcą związać swoją przyszłość z finansami, często decydują się zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe w banku. W ofertach mogą przebierać, ponieważ wiele placówek prowadzi regularnie specjalne programy skierowane dla stażystów i praktykantów. Różnią się one nie tylko długością (przeciętnie od 2 do 3 miesięcy) i zakresem obowiązków, ale też zarobkami – jednak o tych ostatnich kandydaci zwykle dowiadują się dopiero po przyjęciu na dany program.

Bankier.pl postanowił zapytać 12 banków o to, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć studenci podczas odbywanych przez nich praktyk i staży oraz jak dużą szansę mają na otrzymanie stałego zatrudnienia po zakończeniu takich programów. Większość banków odmawia publicznego ujawnienia wysokości zarobków, jednak kilka z nich zdecydowało się uchylić rąbka tajemnicy.

Najlepiej pod tym względem zaprezentował się Citi Handlowy. W banku tym na praktykach studenci zarabiają nie mniej niż 2000 zł brutto, natomiast na stażach, które wymagają pełnej dyspozycyjności (40 godz. tygodniowo) – aż 3000 zł brutto. Na najniższe wynagrodzenie krajowe mogą również liczyć praktykanci w mBanku i Raiffeisen Polbanku oraz stażyści w Credit Agricole. Z kolei wyłącznie bezpłatne praktyki oferują m. in. Bank Pekao, Euro Bank i BPS.

Jeżeli chodzi o szansę na zatrudnienie, znów najlepiej wypadł Citi Handlowy - niemal wszystkie osoby kończące oferowany przez niego Program Rozwojowy otrzymują propozycję dalszej pracy. W Credit Agricole i Raiffeisen Polbank zaś po ostatnio przeprowadzonych edycjach programów stażowych zostało kolejno 35 proc. i 20 proc. uczestników. W niektórych bankach stażyści mogą również próbować swoich sił w rekrutacjach wewnętrznych, np. w Credit Agricole i mBanku – czytamy na portalu Bankier.pl.