Z dniem 31 grudnia 2016 r. przepisy ustawy z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 r., poz. 2043) znowelizowały przepis art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zmiana dotyczy podwyższenia do kwoty minimalnego wynagrodzenia kwoty przychodu z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo z tytułu powołania do rady nadzorczej, której nie przekroczenie warunkuje dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku objęcia rolnika i domownika z tych tytułów ubezpieczeniem powszechnym.

Oznacza to, że ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, pomimo objęcia ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania wyżej wymienionych umów lub powołania do rady nadzorczej, podlega nadal rolnik lub domownik, który osiągnie z tych tytułów przychód nieprzekraczający w rozliczeniu miesięcznym kwoty równej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, ustalonemu na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r. (DzU z 2016 r., poz. 1456) kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2017 r. wynosi 2000 zł.

Przepisy ustawy z dnia 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, podobnie jak i przepisy ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2014 r., poz. 1831), które z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadziły art. 5b do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nie określają sposobu miesięcznego rozliczania przychodu, o którym mowa w art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uzyskanego przez rolnika/domownika.

Kasa informuje, że dla potrzeb realizacji art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przychodem, w rozliczeniu miesięcznym, jest przychód osiągnięty z umowy zlecenia, z tytułu wykonywania której rolnik/domownik był objęty ubezpieczeniem powszechnym. Mając powyższe na uwadze, Kasa wyjaśnia, że w przypadku, w którym rolnik/domownik otrzyma wyrównanie (będące podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie powszechne) za okres/y, za które z tytułu wykonywania umowy zlecenia osiągał przychód, w rozliczeniu miesięcznym, poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia (począwszy za miesiąc styczeń 2017 r.), to wyrównanie to zostanie podzielone przez liczbę miesięcy, za które je otrzymał. Jeśli po przeliczeniu kwota przychodu przekroczy kwotę przychodu, o którym mowa w art. 5b ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, spowoduje to ustanie ubezpieczenia społecznego rolników w okresie, za który kwota przychodu będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę.