Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

Sympatia do psychopaty („Spowiedź diabła”, Wydawnictwo Novae Res 2017)

Wzbudzenie w czytelniku sympatii do psychopatycznego mordercy i socjopaty nie jest rzecz jasna zadaniem łatwym, a sam pomysł na uczynienie go głównym bohaterem i narratorem można nazwać ryzykownym.

Trzecia częœć diabelskiej historii o Kubie Sobańskim (Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2017) już za mnš. Jest jeszcze lepiej, niż dotychczas...

 

 

 

 

Wzbudzenie w czytelniku sympatii do psychopatycznego mordercy i socjopaty nie jest rzecz jasna zadaniem łatwym, a sam pomysł na uczynienie go głównym bohaterem i narratorem można nazwać ryzykownym. W momencie, gdy łapiesz się na tym, że kibicujesz zwyrodnialcowi, by udało mu się dopišć swego, możesz już tylko zastanawiać się, czy aby na pewno wszystko z Tobš dobrze. Może najwyższy czas przerzucić się na jakiœ lekki romans, bo RzeŸnik Niewiništek okazał się zgubnym towarzyszem dla poczucia moralnoœci... Skoro takie myœli towarzyszyły mi przy lekturze nie zostaję mi nic innego jak przyznać, że ryzyko podjęte przez autora przy tworzeniu bohatera się opłaciło. O ile dwa poprzednie spotkania udało mi się przeżyć nie tracšc przy tym z oczu linii oddzielajšcej kata i ofiary, tak tym tomem Adrian Bednarek sprawił, że zwštpiłam we własne zdrowie psychiczne. Nie tylko wzbudził we mnie uczucia względem diabła, które całkowicie przecišgnęły mnie na jego mrocznš stronę. Przyjmujšc jego punkt widzenia, ofiary przestały w moim odczuciu być ofiarami, a stały się... przeszkodami do pokonania, by zachować upragniony spokój w raju.

Największš zaletš całej serii pozostaje właœnie Kuba, który cały czas ewoluuje, zmienia się. Zbyt często czytamy serie, w których ta sama i taka sama główna postać mierzy się z przeciwnoœciami przygotowanymi przez wyobraŸnię pisarza. Tutaj poza dwoma rozbudowanymi, na równi wcišgajšcymi wštkami, mamy również całkiem nowego bohatera. Pod wpływem przeżyć i zdobytego doœwiadczenia nie jest już taki sam. Nie możemy do końca przewidzieć jego ruchów. Nie jesteœmy pewni, jakie decyzje podejmie. Poznajemy go pod pewnymi względami na nowo. Jakby tych wszystkich plusów było mało autor postanowił dorzucić nam na zakończenie prawdziwš bombę, która po pierwsze utwierdza co do (kolejnej) przemiany charakteru protagonisty, po drugie po prostu denerwuje w takim czytelniczo-niewolniczym sensie, ponieważ teraz pozostaje tylko niecierpliwe czekanie na kolejny tom. Oby tylko autor nie kazał swoim czytelnikom czekać zbyt długo. Po lekturze trzech tomów mogę œmiało napisać, że postać Kuby Sobańskiego wyróżnia się na tle polskiej, ale i zagranicznej literatury. Cykl jest z całš pewnoœciš towarem eksportowym, majšcym szansę odnieœć sukces na zagranicznych rynkach, czego szczerze autorowi życzę.

Dorota Kopeć, coprzeczytalam.pl

ródło: MATERIAŁ PARTNERA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL