Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

Pozory ponad wszystko („Aleja starych topoli”, Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2017)

Osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieœcia lat owdowiałego małżonka swojej zmarłej starszej siostry. Temu małżeństwu nikt nie wróży œwietlanej przyszłoœci. Celiowski, ojciec trójki dzieci nie cieszy się dobrš opiniš wœród towarzystwa, jednak Ewie daje wyczekiwanš latami nadzieję na poprawę losu dziecka niechcianego, odtršconego przez własnych rodziców, tylko dlatego, że nie urodziło się chłopcem. Zahukana i poniewierana najmłodsza córka mecenasa Więckowskiego zostaje paniš we dworze i jest uwielbiana przez męża. Oboje pragnš zostawić przeszłoœć za sobš. Jednak dwór, schowany na końcu alei starych topoli, kryje w sobie tajemnice, o których nie pozwoli zapomnieć…

Akcja powieœci „Aleja starych topoli” (Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2017) rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku.

 

 

 

Agnieszka Janiszewska przenosi czytelnika w œwiat skandali towarzyskich, gdzie pozory były w cenie, spychajšc w cień prawdziwe emocje i uczucia. 

Z pewnoœciš jest to bardzo dobry wglšd w obyczajowoœć ówczesnego społeczeństwa, jego relacji – tych rodzinnych, ale i towarzyskich. Zwroty akcji i wštki poboczne tworzš w „Alei starych topoli” obraz zawiłych relacji rodzinnych, pokazujšc tym samym, jak wielkš rolę odgrywały wtedy pozory tuszujšce wszelkie niesnaski między członkami rodzin.

Kreacje bohaterów również nie pozostawiajš cienia wštpliwoœci, iż autorka poœwięciła im dużo czasu. Dopracowani pod względem psychologicznym, idealnie oddajšcy wyobrażenie o ludziach, którzy stšpali po XX-wiecznej Warszawie i Paryżu. Sposób, w jaki zostali wykreowani, pozwala poczuć towarzyszšce im emocje w różnych sytuacjach, a w pewien sposób także wczuć się w danš postać i spojrzeć na wydarzenia z jej perspektywy.

To również obraz zmian zachodzšcych w Warszawie. To czasy, w których kobiety zaczęły zyskiwać więcej praw, a pewne schematy zaczęły zanikać – m.in. młode kobiety zyskały możliwoœć nauki na zagranicznych uniwersytetach, czy wybierały sobie przyszłych małżonków same.

Agnieszka Janiszewska wykreowała ówczesnš rzeczywistoœć, dopracowujšc jš w najdrobniejszych szczegółach, by czytelnik mógł wczuć się w klimat tamtych czasów i odbyć osobistš podróż alejš starych topoli…

Michalina Foremska, papierowybluszcz.blog.pl

ródło: Materiał partnera

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL