Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

"Kromka chleba" - Dagmara Dworak

7 lutego do księgarń trafiła ksišżka KROMKA CHLEBA Dagmary Dworak. To poruszajšce wspomnienia z syberyjskiego zesłania, do których dołšczony jest jedyny w swoim rodzaju film. Dokument z wyprawy jej bohatera Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki. Ksišżkę tę poleca Joanna Brodzik. Ta znana aktorka jest najstarszš z pięciorga wnuczšt Jadzi, współbohaterki ksišżki.

„Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z niš dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była mojš własnš historiš, lecz historiš przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z niš przyszedł czas, żeby wszystko uporzšdkować, zapisać, przekazać dalej”. Dagmara Dworak

W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjšcych uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatajšce się wypowiedzi malujš całoœciowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętš po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.

„Jak ocenić historię, wobec której jest się kompletnie nieobiektywnym? Iloœciš wypłakanych łez. Jak wyrazić pragnienie, żeby tę historię poznali inni? Wybuchami niepohamowanego œmiechu i minutami głębokiego wzruszenia... Znam tę historię od dziecka. Wzrastałam, słuchajšc jej zimowymi wieczorami. Teraz i Ty możesz jš poznać. Historię pięknš i strasznš. Tym bardziej wstrzšsajšcš, że płynšcš z głębi serca dzieci, które jš przeżyły. Dzięki Danusi i Bogusławowi, mojemu ukochanemu Wujostwu, wszyscy możemy przekonać się, jakimi szczęœciarzami jesteœmy, żyjšc w czasie pokoju... Cieszę się bardzo, że została spisana. Dzięki temu i moje dzieci będš bogatsze o te wyjštkowe wspomnienia”.
Joanna Brodzik, aktorka, najstarsza z pięciorga wnuczšt Jadzi, współbohaterki ksišżki.

 

Zapraszamy do obejrzenia trailera ksišżki! 

ródło: materiał partnera

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL