„Pragnienie” - Richard Flanagan

aktualizacja: 11.01.2017, 14:52

Wspaniała i poruszająca opowieść o ambicji, pożądaniu i tęsknocie, które czynią nas ludźmi – pióra Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera.

Book of The Year tygodnika „The Observer”
Notable Book of the Year tygodnika „The New Yorker”
Book of The Year dziennika „The Washington Post”

Inspirowana prawdziwą historią z czasów kolonizacji Tasmanii opowieść o losach aborygeńskiej księżniczki przygarniętej przez gubernatora wyspy i jego żonę. Przejmująca, tragiczna i – jak zawsze u Flanagana – przepięknie opowiedziana.

Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

 

 

 

 

Doskonała, głęboko poruszająca i kunsztownie zbudowana medytacja nad pragnieniem relacji z drugim człowiekiem w rozmaitych jej formach – współczucia, ciekawości, troski, pożądania, przyciągania, egoizmu i bezinteresowności, które niezdarnie łączą się w jedno w najbardziej niebezpiecznym abstrakcyjnym pojęciu, miłości. - „Los Angeles Times”

 

Autor pełen pasji, o nieskrępowanej wyobraźni twórczej. Drugiego takiego nie znajdziecie. Richard Flanagan jest tylko jeden. - „Sydney Morning Herald”

 

Na długo zapada w pamięć. - „The Washington Times”

 

 

Richard Flanagan – australijski pisarz zamieszkały na Tasmanii. Laureat Nagrody Bookera (2014), którą otrzymał za powieść Ścieżki Północy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się także Klaśnięcie jednej dłoni oraz Księga Ryb Williama Goulda, obie w mistrzowskim przekładzie Macieja Świerkockiego. Pragnienie, czwarta przetłumaczona na język polski powieść Richarda Flanagana, ukaże się 11 stycznia 2017 roku.

 

POLECAMY

KOMENTARZE