Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

„Pragnienie” - Richard Flanagan

Wspaniała i poruszajšca opowieœć o ambicji, pożšdaniu i tęsknocie, które czyniš nas ludŸmi – pióra Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera.Book of The Year tygodnika „The Observer”Notable Book of the Year tygodnika „The New Yorker”Book of The Year dziennika „The Washington Post”

Inspirowana prawdziwš historiš z czasów kolonizacji Tasmanii opowieœć o losach aborygeńskiej księżniczki przygarniętej przez gubernatora wyspy i jego żonę. Przejmujšca, tragiczna i – jak zawsze u Flanagana – przepięknie opowiedziana.

Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybranš córkš gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrzeœcijaństwo i rozum mogš być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożšdaniu. Kilka lat póŸniej, gdzieœ na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogš i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejœcia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodšcej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrzšœnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczš doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stajš się lupš, przez którš przyglšda się lodowatym głębinom własnego życia.

 

 

 

 

Doskonała, głęboko poruszajšca i kunsztownie zbudowana medytacja nad pragnieniem relacji z drugim człowiekiem w rozmaitych jej formach – współczucia, ciekawoœci, troski, pożšdania, przycišgania, egoizmu i bezinteresownoœci, które niezdarnie łšczš się w jedno w najbardziej niebezpiecznym abstrakcyjnym pojęciu, miłoœci. - „Los Angeles Times”

 

Autor pełen pasji, o nieskrępowanej wyobraŸni twórczej. Drugiego takiego nie znajdziecie. Richard Flanagan jest tylko jeden. - „Sydney Morning Herald”

 

Na długo zapada w pamięć. - „The Washington Times”

 

 

Richard Flanagan – australijski pisarz zamieszkały na Tasmanii. Laureat Nagrody Bookera (2014), którš otrzymał za powieœć Œcieżki Północy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się także Klaœnięcie jednej dłoni oraz Księga Ryb Williama Goulda, obie w mistrzowskim przekładzie Macieja Œwierkockiego. Pragnienie, czwarta przetłumaczona na język polski powieœć Richarda Flanagana, ukaże się 11 stycznia 2017 roku.

 

ródło: Materiał partnera

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL