Wydawnicze Premiery Miesiąca

„Pragnienie” - Richard Flanagan

Wspaniała i poruszająca opowieść o ambicji, pożądaniu i tęsknocie, które czynią nas ludźmi – pióra Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera.Book of The Year tygodnika „The Observer”Notable Book of the Year tygodnika „The New Yorker”Book of The Year dziennika „The Washington Post”

Inspirowana prawdziwą historią z czasów kolonizacji Tasmanii opowieść o losach aborygeńskiej księżniczki przygarniętej przez gubernatora wyspy i jego żonę. Przejmująca, tragiczna i – jak zawsze u Flanagana – przepięknie opowiedziana.

Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.

 

 

 

 

Doskonała, głęboko poruszająca i kunsztownie zbudowana medytacja nad pragnieniem relacji z drugim człowiekiem w rozmaitych jej formach – współczucia, ciekawości, troski, pożądania, przyciągania, egoizmu i bezinteresowności, które niezdarnie łączą się w jedno w najbardziej niebezpiecznym abstrakcyjnym pojęciu, miłości. - „Los Angeles Times”

 

Autor pełen pasji, o nieskrępowanej wyobraźni twórczej. Drugiego takiego nie znajdziecie. Richard Flanagan jest tylko jeden. - „Sydney Morning Herald”

 

Na długo zapada w pamięć. - „The Washington Times”

 

 

Richard Flanagan – australijski pisarz zamieszkały na Tasmanii. Laureat Nagrody Bookera (2014), którą otrzymał za powieść Ścieżki Północy. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się także Klaśnięcie jednej dłoni oraz Księga Ryb Williama Goulda, obie w mistrzowskim przekładzie Macieja Świerkockiego. Pragnienie, czwarta przetłumaczona na język polski powieść Richarda Flanagana, ukaże się 11 stycznia 2017 roku.

 

Źródło: materiał partnera

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL