Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

"Szwedzkie kalosze" Henning Mankell

Ostatnia, znakomita powieœć Henninga Mankella!Kontynuacja bestsellerowych Włoskich butówPiękna i smutna opowieœć o staroœci oraz istocie szwedzkiej samotnoœci.

 

Fredrik Welin, emerytowany chirurg, od lat mieszkajšcy samotnie na wyspie, budzi się pewnej nocy, krztuszšc się dymem. Jego dom stoi w płomieniach. Mężczyzna zrywa się z łóżka, ale jest już za póŸno, by ratować dobytek. Fredrikowi ledwo udaje się wybiec z pożogi w – jak się okazuje – dwóch lewych kaloszach...

 

 

Szwedzkie kalosze to ostatnia powieœć zmarłego w 2015 roku Henninga Mankella, będšca kontynuacjš bestsellerowych Włoskich butów. Fredrik Welin, emerytowany lekarz, mieszkajšcy samotnie na wyspie, w cišgu jednej nocy traci w pożarze niemal cały swój dobytek. Uciekajšc z płonšcego domu, w poœpiechu zakłada dwa lewe kalosze…

Pożar to nie jedyne znaczšce wydarzenie. Jak się okazuje, ważnš osobš w życiu Fredrika staje się nagle Louise, jego córka, z którš od wielu lat miał bardzo ograniczony kontakt. Louise, mieszkajšca w Paryżu, wpada w poważne tarapaty i jej ojciec postanawia pojechać do Francji, by pomóc swojemu dorosłemu dziecku. Staje się to również okazjš do kolejnych wspomnień ze spędzonych nad Sekwanš czasów młodoœci. Dzięki tym retrospekcjom poznajemy kolejne epizody z życia bohatera Szwedzkich kaloszy.

W życiu Fredrika pojawia się również Lisa Modin, dziennikarka lokalnej gazety. Krótki wywiad na temat pożaru staje się wstępem do skomplikowanej relacji między nimi. Czego od trzydziestoparoletniej dziennikarki może oczekiwać siedemdziesięciolatek, który do tego sam nie wie, czego chce?

Poczštkowo podejrzenia o wzniecenie pożaru zostajš skierowane na ...samego Fredrika. Okazujš się jednak bezzasadne, gdy podczas jego pobytu we Francji w okolicy płonie kolejny dom. Na pobliskim archipelagu grasuje podpalacz i wobec biernoœci policji Fredrik próbuje sam rozwišzać zagadkę pożarów.

 

Chociaż wštek kryminalny nie jest głównym elementem Szwedzkich kaloszy, fabuła powieœci wcišga i zaskakuje czytelnika. Składajš się na niš sugestywne opisy staroœci, nagłych napadów irytacji, zagubienia, wyobcowania i samotnoœci Fredrika. Ta ciepło przyjęta w Szwecji powieœć daje nadzieję, oswaja staroœć i pokazuje, że nawet utrata wszystkiego nie musi oznaczać końca życia.

 

ródło: MATERIAŁ PARTNERA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL