Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wydawnicze Premiery Miesišca

"Jeszcze jeden oddech"

Poruszajšca historia genialnego neurochirurga, który sam został pacjentem.Opowieœć o odchodzeniu w zgodzie z sobš i ze œwiatem.Międzynarodowy fenomen wydawniczy.Numer 1 na liœcie bestsellerów „New York Timesa” .

Niewiele jest ksišżek, które z takš siłš opowiadajš o odchodzeniu i o walce ze œmiertelnš chorobš.

29 wrzeœnia nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się ksišżka Paula Kalanithiego Jeszcze jeden oddech. To jeden z największych œwiatowych sukcesów wydawniczych ostatnich lat – mšdra, wzruszajšca i ambitna opowieœć, która w każdym kraju, w którym się ukazuje, inspiruje tysišce czytelników do szczerej rozmowy na temat œmierci.

 

Za powstaniem ksišżki Jeszcze jeden oddech kryje się tragiczna historia.

Paul Kalanithi był jednym z najzdolniejszych amerykańskich neurochirurgów i ogromnym miłoœnikiem poezji. Studiował na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uzyskał tytuł magistra literatury angielskiej i licencjat z biologii człowieka. Ukończył studia magisterskie z historii i filozofii oraz medycyny na Uniwersytecie Cambridge, a także, z wyróżnieniem medycynę w Yale School of Medicine, gdzie został przyjęty do krajowego stowarzyszenia medycznego najlepszych absolwentów. Następnie wrócił do Stanford i zdobył specjalizację z neurochirurgii. Pracujšc w ramach stypendium podoktorskiego z zakresu neuronauki, otrzymał za swoje badania najwyższš nagrodę Amerykańskiej Akademii Chirurgii Neurologicznej.

W wieku 36 lat, po blisko 10-letniej pracy w charakterze neurochirurga i pod koniec wyczerpujšcej rezydentury, w momencie gdy Paulem Kalanithim zaczęły interesować się najważniejsze instytuty badawcze i najbardziej prestiżowe kliniki, młody lekarz usłyszał diagnozę: IV stadium raka płuc. W jednej chwili Paul zmienia się z lekarza ratujšcego życie w pacjenta, który sam podejmuje walkę z chorobš.

I zaczyna pisać. Wytrwale, strona po stronie, niezależnie od trudnoœci, jakie przynosiła postępujšca choroba.

Kalanithi zabiera nas w retrospektywnš podróż do swojej młodoœci, opowiada o przypadkach medycznych, na jakie trafił w trakcie studiów i 10-letniej rezydentury. Wraz z żonš Lucy – internistkš – poznawał uroki studiowania, pracy i lekarskiej rzeczywistoœci. Jego choroba, która spadła na nich niespodziewanie, pozwoliła umocnić ich zwišzek i podjšć najtrudniejszš w tych okolicznoœciach decyzję – starania się o dziecko.

Jak cieszyć się z nowego życia, kiedy własne nieubłaganie zbliża się ku końcowi? Paul pragnšł wnieœć jak najwięcej do życia córki, która spędziła z nim zaledwie osiem miesięcy – jej pierwsze, jego ostatnie. Wzruszajšce pożegnanie Paula z rodzinš, do końca oddanš i kochajšcš, jest kwintesencjš tego, jakim człowiekiem był i jak wiele możemy się od niego nauczyć w kwestii godnego przeżycia czasu, jaki nam pozostał.

 

Jeszcze jeden oddech to szczera, wzruszajšca historia wybitnego lekarza, który stanšł twarzš w twarz ze œmierciš. Zapis determinacji i œwiadectwo walki.

 

Paul Kalanithi zmarł w marcu 2015 roku, niemal do ostatniej chwili pracujšc nad tekstem. Ta niedokończona ksišżka doskonale oddaje ulotnoœć naszego życia.

Jeszcze jeden oddech bije rekordy popularnoœci na całym œwiecie. Ksišżka niemal natychmiast po wydaniu znalazła się na 1 miejscu listy bestsellerów „New York Timesa” i, mimo upływu kolejnych tygodni, już trzydziestu siedmiu od premiery, nadal je zajmuje. Ksišżka podbiła też rynek brytyjski, kanadyjski, włoski i niemiecki. W sumie prawa sprzedano do niemal 40 krajów, między innymi: Danii, Norwegii, Tajwanu, Izraela, Chin, Indonezji, Portugalii, Rosji.

 

„Jest w tej niezwykłej ksišżce takie piękne zdanie: Bohater podjšł decyzję, by nie odwracać wzroku od œmierci. To zdanie i ta ksišżka sš drogowskazem dla wszystkich, którzy znaleŸli się w ekstremalnej życiowej sytuacji, a przy tym pięknš opowieœciš o miłoœci małżeńskiej w czasie największej próby – œmiertelnej choroby”

Jerzy Stuhr

 

„Poruszajšca i mšdra prawdziwa opowieœć o rodzinie, medycynie i literaturze. Wyciska łzy i ogromnie inspiruje” — „The Washington Post”

 

„Ta ksišżka w piękny i mšdry sposób przekonuje nas, że każdego dnia konfrontujemy się ze œmierciš... Ale prawdziwe pytanie brzmi nie JAK DŁUGO, lecz JAK będziemy żyć – odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w żadnym podręczniku...” – „Guardian”

 

 

ródło: MATERIAŁ PARTNERA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL