Wybory w USA: Trump jeszcze daleko od celu

Prognozy wskazują na sukces Hillary Clinton, chociaż jej przewaga błyskawicznie w ostatnich dniach stopniała.

Aktualizacja: 04.11.2016 13:58 Publikacja: 03.11.2016 18:44

Donald Trump na Florydzie. Plakat głosi, że Hillary Clinton rozpocznie III wojnę światową.

Donald Trump na Florydzie. Plakat głosi, że Hillary Clinton rozpocznie III wojnę światową.

Foto: AFP, Rhona Wise

– Prawdopodobieństwo przegrania przez Hillary Clinton wyborów jest tak wielkie jak to, że kopacz (kicker) nie trafi z odległości 36 jardów do bramki – udowadniał w czwartkowym wydaniu „New York Times" („NYT"). Kopacz to zawodnik wykonujący w amerykańskim futbolu rzuty wolne i jego skuteczność jest zazwyczaj wyższa niż 86 proc. szans, które daje „NYT" Clinton. Oznacza to jednak, że zwycięstwo Donalda Trumpa nie jest niemożliwe.

Bitwa na sondaże

W najnowszym sondażu wykonanym przez „NYT" i CBS News Clinton ma poparcie 45 proc. wyborców, Trump – 42 proc. Jednak sondaż ABC/„Washington Post" daje Trumpowi przewagę 1 pkt proc.

Większość zrobiono już po 28 października, kiedy to szef FBI ogłosił niezwykle kontrowersyjną decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie słynnych e-maili Hillary Clinton. To największy skandal od czasów Watergate. Dochodzeniem FBI jest objęte całe najbliższe otoczenia Hillary Clinton – powtarza na wiecach Donald Trump.

Kandydatka demokratów nie znajduje innej broni niż przypominanie, że Trump nie udostępnia informacji na temat swych podatków i nie złożył jeszcze deklaracji podatkowej za rok poprzedni.

Kolejna kobieta oskarża Trumpa

Na pięć dni przed wyborami taka wymiana ciosów nie wnosi niczego nowego do kampanii. Jak wynika z opublikowanego w czwartek sondażu „NYT"/CBS News, jedna trzecia zwolenników Clinton twierdzi, że jest „mniej skłonna" opowiedzieć się ostatecznie za nią w następstwie ostatnich rewelacji dotyczących jej e-maili. Dokładnie takie same wątpliwości ma 40 proc. zwolenników Trumpa po pojawieniu się pod jego adresem oskarżeń o molestowanie kobiet.

Zmniejszona skłonność do oddania głosu nie oznacza jednak, że wyborcy zmienią zdanie przy maszynie do głosowania. Z badań wynika, że mniej niż jedna dziesiąta wyborców jest nadal niezdecydowana, na kogo odda swój głos w najbliższy wtorek lub wcześniej, w tym w stanach gdzie jest to możliwe.

Wiele wskazuje więc na zwycięstwo Hillary Clinton. Tym bardziej że pojawiła się kolejna kobieta utrzymująca, że dwie dekady temu, jako 13-latka, była ofiarą Trumpa. Miała zostać zgwałcona i w środę spodziewano się jej konferencji prasowej. Została jednak odwołana. Adwokatka występującej pod pseudonimem Jane Doe kobiety twierdzi, że konferencję odwołano, gdyż jej klientce grożono śmiercią.

Trump twierdzi, że oskarżenia są zmyślone i chodzi wyłącznie o to, aby skompromitować go na ostatniej prostej do wyborów. Nadal ma szanse na sukces.

Skomplikowany system

Rzecz w tym, że ogólnonarodowe sondaże niewiele mówią o szansach kandydatów. A to za sprawą niezwykle skomplikowanego systemu wyborczego. Formalnego wyboru prezydenta nie dokonuje się w bynajmniej 8 listopada. Nastąpi to dopiero w wyniku głosowania w Kolegium Elektorskim liczącym 538 członków.

Jest to ciało złożone z przedstawicieli stanów. Każdy z nich ma tylu przedstawicieli, ilu posiada łącznie kongresmenów i senatorów. Najbardziej ludny stan, jakim jest Kalifornia, dysponuje 55 głosami, najmniejszy pod względem ludności – Alaska – ma trzy głosy. Elektorzy oddają głosy na kandydata, który zdobył w danym stanie przewagę. Głosy elektorów stanu Maine i Nebraski podzielone są procentowo w zależności od wyników wyborów w tych stanach. Prezydentem zostanie kandydat, który uzyska 270 głosów elektorskich.

Prognozy jednoznaczne

W wielu stanach sprawa jest już właściwie przesądzona, gdyż tradycyjnie przewagę uzyskuje tam kandydat demokratów lub republikanów. Tak jest właściwie w 20 stanach. W wielu pozostałych przewaga sondażowa jednego z kandydatów jest na tyle duża, że nie prowadzi się tam ostrej walki wyborczej. W czasie obecnej kampanii 12 stanów uchodzi za tzw. swing states, czyli stany do końca niezdecydowane.

Jednak zarówno Clinton, jak i Trump koncentrują się na czterech stanach, które mają dużą liczbę elektorów. Są to: Floryda z 29 elektorami, Pensylwania (20), Ohio (18), Północna Karolina (15). Do grona stanów, od głosowania w których wiele zależy, zalicza się także Virginię i Colorado. We wszystkich wymienionych, z wyjątkiem nadal niezdecydowanej Florydy, prowadzi Clinton.

Z analiz bazujących na sondażach wyborczych wynika jednak, że jeżeli nie zdarzy się nic nieprzewidzianego w ostatnich dniach kampanii, Hillary Clinton będzie prezydentem.

Tak więc zdaniem portalu FiveThirtyEight, bazującego na sondażach stanowych, Clinton ma 66,7 proc. szans na sukces, a Trump 33,2 proc. PredictWise, analizując dane z rynku bookmacherskiego ocenia, że 84 proc. szans na prezydenturę ma kandydatka demokratów, a zaledwie 16 proc. przedstawiciel republikanów. Princeton Election Consortium, badając 196 sondaży stanowych, dochodzi do wniosku, że Clinton otrzyma 317 głosów elektorskich, a Trump 221. Cook Political Report ocenia, że przy niewielkiej przewadze kolejnym prezydentem zostanie demokrata.

Z kolei analitycy z Rothenberg and Gonzales Political Report dają Clinton 323 głosy elektorskie, a Trumpowi 191. Nawet ostrożny Sabato's Crystal Ball z University of Virginia ocenia przewagę głosów elektorskich na korzyść Clinton w stosunku 293:214.

Na korzyść Hillary Clinton wydaje się przemawiać poparcie wśród Afroamerykanów i Latynosów, jednak tylko 15 proc. wyborców tych grup oddało do tej pory głos, to znacznie mniej niż cztery lata temu. Wtedy też, na kilka dni przed datą wyborów, Barack Obama i Mitt Romney szli łeb w łeb.

– Prawdopodobieństwo przegrania przez Hillary Clinton wyborów jest tak wielkie jak to, że kopacz (kicker) nie trafi z odległości 36 jardów do bramki – udowadniał w czwartkowym wydaniu „New York Times" („NYT"). Kopacz to zawodnik wykonujący w amerykańskim futbolu rzuty wolne i jego skuteczność jest zazwyczaj wyższa niż 86 proc. szans, które daje „NYT" Clinton. Oznacza to jednak, że zwycięstwo Donalda Trumpa nie jest niemożliwe.

Bitwa na sondaże

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 786
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782