Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybory w Niemczech

Niemcy: TK sprawdza, czy członkowie SPD mogš decydować o rzšdzie

Lider SPD Martin Schulz i kanclerz Angela Merkel
AFP
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny sprawdza, czy SPD może oddać decyzję o koalicji z Merkel w ręce szeregowych działaczy.

Około 200 stron będzie miała mozolnie wypracowana umowa koalicyjna między partiami CDU, CSU i SPD, które w najbliższych tygodniach powinny utworzyć nowy niemiecki rzšd. Negocjacje w tej sprawie sš na ostatniej prostej. Porozumienia można spodziewać się już tej nocy. Niemcy od miesięcy czekajš na nowš koalicję. Z niecierpliwoœciš na Berlin spoglšda też duża częœć Europy, wiedzšc, że bez Berlina nie da się posunšć do przodu wielu kluczowych europejskich reform.

Problem w tym, że ewentualne porozumienia zawarte między liderami CDU, CSU i SPD nie oznacza jeszcze, że rzšd rzeczywiœcie powstanie. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy bowiem do szeregowych członków socjaldemokratycznej SPD. Po zawarciu umowy koalicyjnej partia chce jeszcze przeprowadzić wewnštrzpartyjne głosowanie. Dopiero gdy członkowie ugrupowania, w liczbie prawie 450 tysięcy, dadzš dla koalicji zielone œwiatło, stanie się ona faktem.

Czy tak można?

Coraz częœciej pojawiajš się jednak wštpliwoœci, czy taka procedura jest zgodna z prawem. W końcu to miliony obywateli, którzy wzięli udział w wyborach parlamentarnych, wskazało, kto ma rzšdzić krajem. To, że o losach koalicji rzšdowej majš teraz zdecydować członkowie SPD, budzi kontrowersje. Nie brakuje opinii, że to niezgodne z podstawowymi zasadami demokracji reprezentatywnej. Mówi się też o ograniczeniu wolnoœci działalnoœci poselskiej. O tym kto ma rację, rozstrzygnie teraz Trybunał Konstytucyjny. Wpłynęło do niego łšcznie pięć wniosków o zakazanie głosowania, cztery z nich miały charakter skargi konstytucyjnej. Dwa zostały już jednak odrzucone – poinformował rzecznik Trybunału.

Sędziowie TK już raz zajmowali się tš sprawš. W 2013 roku, kiedy SPD także pytało o zdanie swoich członków, Trybunał wydał w trybie pilnym orzeczenie zezwalajšce na przeprowadzenie głosowania. Dlatego kierownictwo SPD raczej nie musi obawiać się blokady ze strony Trybunału. Władze partii bardziej bojš się decyzji samych członków. W szeregach SPD nie brakuje zdecydowanych przeciwników ponownej koalicji z chadekami. W dodatku w ostatnich miesišcach szeregi partii zasiliły tysišce nowych członków, zmobilizowanych właœnie przez przeciwników nowej „wielkiej koalicji".

Wynik partyjnego głosowania ma być znany za kilka tygodni. Jak na razie całe zamieszanie wokół koalicji szkodzi jednak popularnoœci SPD. W najnowszym badaniu instytutu Forsa partia cieszy się poparciem jedynie 18 procent pytanych. To najsłabszy wynik w historii potężnych niegdyœ socjaldemokratów.

ródło: Deutsche Welle

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL