Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prezydent USA

Trump chce uzbroić Koreę Południowš w atom

Donald Trump
AFP
To kolejna kontrowersyjna zapowiedŸ kandydata na prezydenta amerykańskiej partii republikańskiej.

Donald Trump zapowiedział, że po wygranych wyborach będzie wspierał wycofanie amerykańskich żołnierzy z Korei Południowej. Zamierza także dšżyć do przekazania Seulowi broni atomowej, by inicjatywę obronnš w imię zachowania demokracji na Półwyspie pozostawić w gestii jego mieszkańców.

Podobnie zapowiada się polityka Trumpa wobec Tokio. Kontrowersyjny kandydat na prezydenta po raz kolejny zaskoczył wizjš politycznej przyszłoœci Azji. Poza atomem dla Korei Południowej, Donald Trump widzi także możliwoœć przekazania broni nuklearnej Japonii. Uniezależnienie aliantów od amerykańskiej pomocy militarnej uważa za lepsze wyjœcie od nieustannego ochraniania tej częœci œwiata atomowym parasolem.

Według Trumpa te gwarancje bezpieczeństwa œcišgajš USA w dół, zamiast gwarantować możliwoœci rozwoju relacji z Azjš. Zbyt wiele œrodków i dyplomatycznej energii kierowane jest bowiem w utrzymywanie status quo z Chinami i Koreš Północnš, a niewiele mocy pozostaje na kreœlenie nowych płaszczyzn współpracy Stanów Zjednoczonych w ramach zwrotu ku Azji.

Przedsiębiorca-polityk podkreœlał, że nie ma na myœli wrogoœci Waszyngtonu wobec jakiejkolwiek ze stron, jednak nie pozwoli na dalsze wykorzystywanie Ameryki w ramach dotychczasowych porozumień.

Kandydat Republikanów porównuje obecnš pozycję USA wobec Japonii i Korei Południowej do próżni. Niczym studnia bez dna pochłania ona niezliczone œrodki, nie dajšc wiele w zamian. Stany Zjednoczone muszš utrzymywać ponad 50-tysięczny personel wojskowy w Japonii oraz kontyngent liczšcy 28,5 tys. żołnierzy na południe od 38. równoleżnika. Co więcej, Trump kwestionuje solidarnoœć obu amerykańskich partnerów, wytykajšc Seulowi oraz Tokio bezustanne podgrzewanie wzajemnych sporów o podłożu historycznym.

Poglšdy Trumpa idš w zgodzie ze stanowiskiem wyrażanym przez niektórych radykałów z rzšdzšcej w Korei Południowej partii Saenuri. Chcieliby oni uzbrojenia Południa w atom, by móc wreszcie szybciej i sprawniej przeciwstawiać się groŸbom ze strony Pjongjangu.

W ubiegłym roku doszło także do rewizji budżetu amerykańskich sił stacjonujšcych w Korei. W zamian za możliwoœć korzystania ze wsparcia armii USA, Seul zobowišzał się do ponoszenia systematycznie rosnšcych kosztów do 2018 roku. Obecnie roczne wpływy z tego tytułu wynoszš dla Waszyngtonu 790 mln dolarów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL