Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybór przewodniczšcego RE

Ambasador Węgier mówi o wyborze Tuska

Donald Tusk
AFP
Ambasador Węgier w Polsce mówiła w TVP Info o poparciu jej kraju dla kandydatury Donalda Tuska w wyborach na szefa Rady Europejskiej. - Decyzja w tej sprawie zapadła przed szczytem - powiedziała Orsolya Zsuzsanna Kovács

– W tej trochę napiętej sytuacji trzeba rozsšdku. Trzeba sobie nawzajem wyjaœnić stanowiska, żeby w przyszłoœci znów te relacje były tak mocne jak przedtem – powiedziała w TVP Info ambasador.

Przed wyborem premier Węgier Viktor Orban zapowiadał, że nie poprze kandydata, który nie jest popierany przez kraj, z którego pochodzi. Kovács wyjaœniła, czemu decyzja w tej sprawie została zmieniona. - Wtedy, kiedy padła wypowiedŸ premiera, było jeszcze dwóch kandydatów Europejskiej Partii Ludowej. W chwili głosowania był już tylko jeden, a wiemy, że węgierska partia rzšdzšca, Fidesz, jest w Parlamencie Europejskim członkiem EPL - powiedziała.

- To była kwestia personalna, na pewno trudna decyzja - dodała.

Ambasador wyjaœniła, że Orban był œwiadomy polskich oczekiwań w sprawie wyboru Donalda Tuska na drugš kadencję. 

– Nasz premier rozważał tę sytuację. Jeszcze przed szczytem, w liœcie poinformował paniš Beatę Szydło, jaka zapadła ostateczna decyzja Węgier. Ta decyzja zapadła jeszcze przed wyjazdem premiera do Brukseli – powiedziała Kovács.

Wiecej: TVP Info

 

ródło: TVP Info

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL