Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybór przewodniczšcego RE

Ujazdowski o kandydaturze Saryusz-Wolskiego: Czysta rozróba w Brukseli

Fotorzepa, Robert Gardziński
- Rzšd zdramatyzował ten fakt na niekorzyœć interesu Polski - powiedział Kazimierz Ujazdowski o wyborze Donalda Tuska na drugš kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej.

Europoseł powiedział w TVN24, że przestrzegał przed wystawieniem kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego. Zdaniem Ujazdowskiego takie działanie nie miało żadnej perspektywy. 

 

- Nie można było po prostu dokonać zamiany Donalda Tuska na innego kandydata polskiego w tej konstelacji politycznej. Nie przypuszczam, żeby Niemcy wprowadzały w błšd kierownictwo Prawa i Sprawiedliwoœci dajšc gwarancję wycofania wsparcia - powiedział Ujazdowski.

Polityk uważa, że rozwišzanie zaproponowane przez polski rzšd mogło doprowadzić do porażki Tuska, ale nie dawało zwycięstwa rzšdowi, bo stanowisko szefa Rady Europejskiej mógł objšć ktoœ inny.

- Wystarczyło nie przeciwstawić się tej kandydaturze, nie dramatyzować tego faktu. Rzšd zdramatyzował ten fakt na niekorzyœć interesu Polski - ocenił Ujazdowski.

- To była czysta rozróba, która nie ma nic wspólnego z ambicjš narodowš, z ambicjš wpływania na Unię Europejskš - dodał.

Ujazdowski mówił również o ewentualnej dymisji Witolda Waszczykowskiego. Jego zdaniem szef MSZ nie powinien tracić swojego stanowiska. 

- Zmienić się powinna orientacja na rzeczywistš, ambitnš narodowš orientację wpływania na treœć polityki unijnej. Jak się zmieni orientacja, to można szukać nowego szefa MSZ. Natomiast zmiana na stanowisku szefa MSZ bez zmiany orientacji nie przyniesie niczego - odpowiedział.

Więcej: TVN24

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL