Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wybór przewodniczšcego RE

Ryszard Schnepf: Sprzeciw Polski zwiększa szanse Tuska

tv.rp.pl
- Jarosław Kaczyński de facto chce, żeby Donald Tusk został w Brukseli, ale musi jednoczeœnie pokazać swojemu otoczeniu, elektoratowi, że oczywiœcie jest przeciwny - powiedział były ambasador Polski w USA Ryszard Schnepf. Goœć TVN24 za niezrozumiałe uznał kandydowanie na szefa Rady Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego.

- Jako konkurent polityczny Donald Tusk gdzieœ tam widnieje na horyzoncie. Jego sukces jako przewodniczšcego mógłby być poczštkiem klęski Jarosława Kaczyńskiego w przyszłoœci - mówił goœć Moniki Olejnik. - W moim odczuciu negatywna postawa obecnego rzšdu w Polsce zwiększyła szanse Donalda Tuska - dodawał.

Według niego mimo sprzeciwu polskiego rzšdu wobec obecnego szefa Rady Europejskiej, zostanie on wybrany na drugš kadencję.

Zdaniem Schnepfa antyeuropejski rzšd Beaty Szydło skazuje kraj na marginalizację. Dowodem tego sš wczorajsze rozmowy w Wersalu, które toczył się bez udziału przedstawicieli Polski. - Mam głębokie przekonanie, że tam w Wersalu, nasz wysoki przedstawiciel, premier prawdopodobnie lub prezydent byłby, gdyby nie to, że sami skazaliœmy się na marginalizację. Na to, że Polska nie jest elementem budujšcym, lecz czekajšcym na rozbicie jakiegoœ tam systemu, który jednak funkcjonuje - mówił były ambasador.

- Samo zgłoszenie, fakt publicznego zgłoszenia kandydata, jest ewenementem. Tego się po prostu tak nie robi - komentował z kolei działania ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Zdaniem Schnepfa sam minister wie, że kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego nie ma szans na wybór.

ródło: TVN24

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL