Wspomnienia

Słynny fizyk Stephen Hawking nie żyje

AFP
W wieku 76 lat zmarł fizyk Stephen Hawking - poinformował rzecznik jego rodziny.

"Jesteśmy głęboko zasmuceni, że nasz ukochany ojciec odszedł dziś rano" - piszą dzieci Hawkinga w specjalnym oświadczeniu. "Był wielkim naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego dzieło i dziedzictwo będą żyły przez wiele długich lat" - dodają.

W oświadczeniu dzieci wspominają o "odwadze i wytrwałości" ojca, ale także o jego "błyskotliwości i poczuciu humoru", które "inspirowało ludzi na całym świeci".

"Kiedyś powiedział 'Wszechświat nie zdałby się nam na wiele, gdyby nie był domem dla ludzi, których kochamy'. Będzie nam go brakowało" - piszą dzieci Hawkinga.

Hawking od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu większości jego ciała. Poruszał się na wózku, porozumiewał za pomocą specjalnego syntetyzatora mowy. Chorobę zdiagnozowano u niego, gdy miał 21 lat. Dawano mu wówczas zaledwie 2-3 lata życia. AFP przypomina, że w 2011 roku Hawking w rozmowie z "The Guardian" mówił, że "żył mając w perspektywie rychłą śmierć przez 49 lat". - Nie boję się śmierci. Nie ma niebios, czy życia po życiu... To bajki dla ludzi, którzy boją się ciemności - mówił wówczas.

Hawking w swojej pracy zajmował się m.in. czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

Był profesorem na Uniwersytecie Cambridge, odznaczonym Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. Należał do Royal Society oraz Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures & Commerce. Był członkiem honorowym Royal Society of Arts i dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. W 2009 został odznaczony Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jest autorem "Krótkiej historii czasu", popularnonaukowej książki dotyczącej kosmologii, która znajdowała się na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii przez kilka lat.

W ostatnim czasie Hawking ostrzegał ludzkość przed zmianami klimatycznymi i przekonywał, że jeśli w ciągu kilku najbliższych wieków ludzie nie zdołają opuścić Ziemi i znaleźć innych miejsc do zamieszkania we Wszechświecie, naszemu gatunkowi grozi zagłada.

Hawking był dwukrotnie żonaty - z Jane Wilde i Elaine Mason. Z pierwszą żoną miał troje dzieci.

Hawking był bohaterem filmu "Teoria wszystkiego" z 2014 roku.

 

Źródło: rp.pl/ BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL