Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wspomnienia

Słynny fizyk Stephen Hawking nie żyje

AFP
W wieku 76 lat zmarł fizyk Stephen Hawking - poinformował rzecznik jego rodziny.

"Jesteœmy głęboko zasmuceni, że nasz ukochany ojciec odszedł dziœ rano" - piszš dzieci Hawkinga w specjalnym oœwiadczeniu. "Był wielkim naukowcem i niezwykłym człowiekiem, którego dzieło i dziedzictwo będš żyły przez wiele długich lat" - dodajš.

W oœwiadczeniu dzieci wspominajš o "odwadze i wytrwałoœci" ojca, ale także o jego "błyskotliwoœci i poczuciu humoru", które "inspirowało ludzi na całym œwieci".

"Kiedyœ powiedział 'Wszechœwiat nie zdałby się nam na wiele, gdyby nie był domem dla ludzi, których kochamy'. Będzie nam go brakowało" - piszš dzieci Hawkinga.

Hawking od lat cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu większoœci jego ciała. Poruszał się na wózku, porozumiewał za pomocš specjalnego syntetyzatora mowy. Chorobę zdiagnozowano u niego, gdy miał 21 lat. Dawano mu wówczas zaledwie 2-3 lata życia. AFP przypomina, że w 2011 roku Hawking w rozmowie z "The Guardian" mówił, że "żył majšc w perspektywie rychłš œmierć przez 49 lat". - Nie boję się œmierci. Nie ma niebios, czy życia po życiu... To bajki dla ludzi, którzy bojš się ciemnoœci - mówił wówczas.

Hawking w swojej pracy zajmował się m.in. czarnymi dziurami i grawitacjš kwantowš. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszšce się do istnienia osobliwoœci w ramach ogólnej teorii względnoœci oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziœ jako promieniowanie Hawkinga.

Był profesorem na Uniwersytecie Cambridge, odznaczonym Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. Należał do Royal Society oraz Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures & Commerce. Był członkiem honorowym Royal Society of Arts i dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk. W 2009 został odznaczony Medalem Wolnoœci, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jest autorem "Krótkiej historii czasu", popularnonaukowej ksišżki dotyczšcej kosmologii, która znajdowała się na liœcie bestsellerów w Wielkiej Brytanii przez kilka lat.

W ostatnim czasie Hawking ostrzegał ludzkoœć przed zmianami klimatycznymi i przekonywał, że jeœli w cišgu kilku najbliższych wieków ludzie nie zdołajš opuœcić Ziemi i znaleŸć innych miejsc do zamieszkania we Wszechœwiecie, naszemu gatunkowi grozi zagłada.

Hawking był dwukrotnie żonaty - z Jane Wilde i Elaine Mason. Z pierwszš żonš miał troje dzieci.

Hawking był bohaterem filmu "Teoria wszystkiego" z 2014 roku.

 

ródło: rp.pl/BBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL