Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Libański kardynał: Dalsze istnienie ONZ nie ma sensu

Zniszczone budynki w Ghucie
AFP
- To, co się dzieje obecnie na Bliskim Wschodzie, dobitnie pokazuje, że Organizacja Narodów Zjednoczonych straciła swš rację bytu, a co za tym idzie, sensownoœć dalszego istnienia - ocenił kard. Bechara Butros Rai, maronicki patriarcha Libanu.

Cytowany przez Radio Watykańskie hierarcha zauważył, że "ONZ stała się narzędziem w rękach wielkich mocarstw przykrywajšcych jej decyzjami swe brudne interesy".

- Niestety, żadna z wielkich œwiatowych potęg i ich popleczników nie mówi o pokoju. Oni wszyscy sš spragnieni wojny - stwierdził kard. Rai.

- Warto pamiętać o tym, co mówił Papież Franciszek. Tutaj chodzi o handel broniš. Wojny sš w interesie producentów, bo tylko wtedy mogš sprzedawać broń. I to jest kluczowy punkt - przekonywał libański duchowny.

Jego zdaniem w konflikcie w Syrii nie chodzi o przeprowadzenie demokratycznych reform. - By do nich doszło, nie trzeba przecież wyniszczać całego kraju. By zmienić prezydenta, nie potrzeba rujnować Syrii i zmuszać do ucieczki siedmiu milionów jej mieszkańców - zauważył.

- Niestety sumienie œwiata umarło. To wszystko, co dzieje się na naszych oczach, to tylko i wyłšcznie międzynarodowe interesy. Naszym obowišzkiem jest nieustanne mówienie "nie" wojnie. Przypominanie, że ci, co walczš, nie majš racji i w żadnej mierze nie mogš usprawiedliwić prowadzonej wojny. Ta wojna nie ma najmniejszego sensu - ocenił kard. Bechara Butros Rai.

Koœciół maronicki to jeden z Koœciołów wschodnich, powstały w VII wieku na terenach obecnego Libanu i Syrii. Obecnie w krajach tych mieszka około 2 milionów maronitów. Diecezje Koœcioła znajdujš się także w Cyprze, Izraelu, Egipcie i Nigerii. Koœciół uznaje zwierzchnictwo papieża.

Kard. Bechara Butros Rai jest patriarchš maronickim od 2011 roku.

ródło: rp.pl/ Radio Watykańskie

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL