Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Premier Izraela: Zaatakowaliśmy i możemy atakować dalej

AFP
Izrael będzie nadal bronił się przed naruszeniem swojej suwerennoœci i działaniom Iranu zmierzajšcym do umocnienia swojej wojskowej obecnoœci w Syrii - zapowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. 10 lutego izraelskie lotnictwo dokonało najbardziej intensywnych ataków na pozycje zajmowane przez syryjskš armię i jej sojuszników od czasu wojny z Libanem w 1982 roku.

Powodem nalotów przeprowadzanych przez Izrael w Syrii było pojawienie się irańskiego drona w przestrzeni powietrznej Izraela. Dron został zniszczony. Z kolei izraelskie lotnictwo straciło jeden myœliwiec F-16 zestrzelony przez syryjskš obronę przeciwlotniczš.

- Nasza polityka jest jasna: Izrael będzie się bronił przeciwko wszelkim atakom i próbom naruszenia naszej suwerennoœci - oœwiadczył Netanjahu. Premier Izraela dodał, że 10 lutego Iran podjšł działania, które "naruszyły suwerennoœć Izraela" i dlatego Izrael odpowiedział "silnym atakiem" na cele syryjskie i irańskie.

- To nasze prawo i nasz obowišzek i będziemy nadal to robić, jeœli będzie taka koniecznoœć - dodał Netanjahu.

Premier Izraela przypomniał, że od miesięcy ostrzegał przed zagrożeniami zwišzanymi z obecnoœciš irańskich sił w Syrii (Iran jest sojusznikiem prezydenta Syrii, Baszara el-Asada, w toczšcej się od 2010 roku wojnie domowej).

- Iran chce wykorzystać terytorium Syrii do zaatakowania Izraela, aby zrealizować swój cel jakim jest zniszczenie Izraela - oœwiadczył Netanjahu.

Tymczasem minister ds. wywiadu Izrael Katz ostrzegł, że Irańczycy "przekraczajš czerwone linie" i "igrajš z ogniem".

Departament Stanu USA w oœwiadczeniu dotyczšcym akcji izraelskiego lotnictwa w Syrii podkreœlił, że Izrael "ma pełne prawo do obrony przeciwko zagrożeniom swojego terytorium i swoich obywateli".

ródło: Jerusalem Post

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL