Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Ławrow: USA ignorujš Turcję, godzš w integralność Syrii

AFP
Sytuacja w rejonie Afrinu, gdzie Turcja prowadzi operację "Gałšzka oliwna", jest efektem ignorowania przez USA stanowiska Turcji dotyczšcego grup przejmujšcych kontrolę nad terytorium wzdłuż granicy Turcji - oœwiadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Sergiej Ławrow.

W rejonie Afrin Turcja prowadzi działania przeciwko Kurdom z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) - formacja ta traktowana jest przez USA jako sojusznicy w walce z dżihadystami z Daesh. Tymczasem Turcja używa kurdyjskie jednostki za zbrojne ramię zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujšcych Kurdystanu.

- Wszyscy wiemy, co sšdzi Turcja o formacjach Kurdów - stwierdził Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie. - Całkowite lekceważenie tego stanowiska jest krótkowzroczne. Widzimy efekty braku takiej dalekowzrocznej polityki w rejonie Afrin - dodał.

Ławrow mówił też, że jednostronne działania USA prowadzš do powstania quasipaństwowych jednostek na dużych częœciach terytorium Syrii - aż do granicy z Irakiem.

- To godzenie w terytorialnš integralnoœć Syrii - ocenił Ławrow. - Tam powoływane sš niezależne władze, trafiajš tam pienišdze i broń. Zadajemy pytania i nie otrzymujemy odpowiedzi, oprócz sloganów: "Nie martwcie się, opowiadamy się za integralnoœciš terytorialnš Syrii" - powiedział Ławrow.

Turcja prowadzi działania w rejonie Afrin od 20 stycznia. Operacja doprowadziła do "zneutralizowania" (zabicia lub pojmania) ponad tysišca bojowników kurdyjskich.

ródło: Agencja Anatolia

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL