Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Prywatna wojna Władimira Putina

Grupa rosyjskich najemników w Syrii. Zdjęcie znaleziono w telefonie komórkowym jednego z nich, zabitego w okolicach Palmiry
aamaq
Prezydent zachorował na grypę. Analitycy uważajš, że to na wieœć o pogromie rosyjskich najemników w Syrii.

– To jest bardzo silny cios w prestiż Rosji – powiedział „Rzeczpospolitej” ekspert ds. Bliskiego Wschodu z moskiewskiego Centrum Carnegie Aleksiej Małaszenko.

– Tamtejsza wojna prawie zamieniła się w konflikt rosyjsko-amerykański. Dlatego tak ważnš rolę odgrywali w nim najemnicy, formalnie działajšcy prywatnie, a nie jako przedstawiciele państwa – dodał.

Ciężarówki z trupami

Tydzień temu oddziały rosyjskich najemników wynajętych przez firmę „Wagner” poniosły klęskę w starciu z Kurdami i armiš amerykańskš. Z przyczółka na wschodnim brzegu Eufratu (naprzeciw miasta Deir ez-Zor) Rosjanie niespodziewanie rozpoczęli nocš atak na stanowiska kurdyjskie, gdzie znajdowali się też Amerykanie.

Zarówno oni, jak i dowódcy kurdyjscy kontaktowali się z rosyjskimi oficerami po drugiej stronie rzeki, by powstrzymać szturm. Ale Rosjanie powiedzieli, że ich wojsk nie ma w tym rejonie. Gdy w czasie nocnego ataku Amerykanie zostali ostrzelani z jadšcych wprost na nich dziesięciu czołgów i 30 innych pojazdów, cofnęli się z wysuniętych pozycji, a na postępujšcych do przodu Rosjan spadła lawina rakiet i pocisków artyleryjskich. Ci z najemników, którzy to przeżyli, twierdzili, że „skakali z jamy do jamy, od domu do domu, ale Amerykanie wszystko niszczyli”. Podobno rosyjska artyleria wspierajšca czołgi została zniszczona atakami dronów.

„Zabitych było tylu, że ciała z pola bitwy wywożono ciężarówkami Kamaz” – napisał w rosyjskiej sieci społecznoœciowej były dowódca Rosjan w Donbasie Igor Striełkow. Mimo upływu tygodnia liczba ofiar nadal nie jest znana. Striełkow podawał, że mogło zginšć od 25 do aż 644 najemników, z których większoœć była jego podkomendnymi z czasów walk przeciw Ukraińcom. Wiceprzewodniczšcy Dumy Igor Lebiediew twierdził z kolei, że „Wagner” stracił 200 ludzi. Ataman Specjalnego Bałtyckiego Okręgu Kozackiego Maksim Buga powiedział, że tylko z jego kozackich oddziałów z Kaliningradu co najmniej dziesięć osób zginęło nad Eufratem.

– Kompletnie zostały zniszczone dwie kompanie, a to jest około 300 ludzi – powiedział „Rzeczpospolitej” rosyjski analityk wojskowy Aleksander Golc. – Sama tzw. grupa Wagnera ma strukturę zbliżonš do rosyjskiej brygady wojskowej, powinno więc w niej służyć ok. 1,5 tys. najemników – dodał.

Choroba prezydenta

„Wagner” został zdziesištkowany, tymczasem eksperci uważajš, że stanowił on głównš siłę uderzeniowš Rosjan w Syrii. Oficjalnie Kreml zaangażował w obronę Baszara Asada jedynie lotnictwo, częœć marynarki wojennej oraz nieliczne oddziały specjalne. Ale zdaniem ekspertów właœnie na najemników z „Wagnera” złożono zadanie zniszczenia głównych sił islamistów. – Ich sukcesy, jak na przykład odbicie Palmiry w zeszłym roku, z przyczyn politycznych zapisywano na konto syryjskiej armii: nie chciano afiszować się z najemnikami i jednoczeœnie chciano udowodnić, że Asad ma własnš armię, a to znaczy, że cieszy się poparciem Syryjczyków – powiedział jeden z nich „Rzeczpospolitej”.

– Jeœli rzeczywiœcie miał miejsce fakt masowej œmierci rosyjskich obywateli, to odpowiedni urzędnicy – w tym głównodowodzšcy (prezydent Rosji) – powinni ogłosić to krajowi i okreœlić, kto za to ponosi odpowiedzialnoœć – zażšdał publicznie opozycjonista Grigorij Jawlinski, kandydujšcy na prezydenta kraju. W Dumie Igor Lebiediew domaga się „konsultacji” z Ministerstwem Obrony.

Resort zaœ twierdzi, że nad Eufratem nie było żołnierzy rosyjskiej armii, dlatego niczego nie będzie komentował. Jednoczeœnie wydał jednak instrukcję nakazujšcš wojskowym ograniczenie używania sieci społecznoœciowych.

Władimir Putin przestał się pojawiać publicznie, gdy tylko w Rosji pojawiły się pogłoski o klęsce w Syrii. Podobno się przeziębił.

„Kucharz” i jego pan

– Wkrótce do kraju zacznš przywozić trumny i zacznš się pogrzeby w różnych zakštkach Rosji. Kreml musi w końcu jakoœ skomentować tę sytuację – uważa Małaszenko. Tym bardziej że formalnie trwa kampania wyborcza i w czasie różnych spotkań Putin będzie o to pytany.

Nikt nie jest w stanie wyjaœnić, po co Rosjanie zaatakowali Amerykanów. Według niepotwierdzonych informacji głównym celem uderzenia były instalacje wydobywcze ropy naftowej, a najemnicy mieli być pewni, że wojska USA nie oœmielš się do nich strzelać. – W połowie ubiegłego roku Jewgienij Prigożin z Petersburga podpisał z prezydentem Asadem umowę, zgodnie z którš ma prawo do 1 syryjskich miejsc wydobycia. Tyle że sam musiał zadbać o ich odbicie z ršk islamistów. Prigożin podpisał więc kontrakt z „wagnerowcami”, zgodnie z którym to oni mieli zdobywać pola naftowe dla niego – uważa Golc.

Miliarder Jewgienij Prigożin ma pseudonim Kucharz, gdyż prowadzi kilka sieci restauracyjnych (w tym restaurację w siedzibie rosyjskiego rzšdu), ale głównie dlatego, że osobiœcie gotował dla Putina. Temu zawdzięcza jego przychylnoœć oraz swoje wpływy.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL