Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Macron: Francja uderzy, jeśli w Syrii użyjš broni chemicznej

AFP
Prezydent Emmanuel Macron oœwiadczył, że "Francja uderzy" jeżeli potwierdzi się, że przeciwko cywilom w czasie wojny domowej w Syrii używa się broni chemicznej.

Macron zastrzegł jednak, że jak dotšd nie przedstawiono mu żadnych dowodów iż w Syrii rzeczywiœcie używa się broni chemicznej przeciwko cywilom.

- Jeœli chodzi o broń chemicznš, wytyczyłem czerwonš linię i potwierdzam, że ta linia wcišż istnieje - powiedział Macron.

- Dziœ nasze agencje, nasze siły zbrojne nie posiadajš informacji, by broń chemiczna, zdefiniowana tak w układach, została użyta przeciwko cywilom (w Syrii) - powiedział prezydent Francji.

W ubiegły pištek Macron rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czasie rozmowy wyraził zaniepokojenie doniesieniami, że przeciwko cywilom w Syrii używa się bomb z chlorem.

Na poczštku kwietnia 2017 roku doszło do najgłoœniejszego przypadku domniemanego użycia broni chemicznej w Syrii. Wtedy na miasto Khan Sheikhoun zrzucono prawdopodobnie sarin. W wyniku ataku zginęło 86 osób, w większoœci cywilów.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL