Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Syryjska armia: Zaatakowało nas izraelskie lotnictwo

AFP
Syryjska armia wydała oœwiadczenie, w którym oskarża izraelskie lotnictwo o atak powietrzny na jednostki syryjskiego wojska, do jakiego miało dojœć 7 lutego ok. 4 nad ranem. "Systemy obrony przeciwlotniczej zestrzeliły większoœć wystrzelonych przez izraelskie samoloty rakiet" - głosi oœwiadczenie.

Izraelskie samoloty miały dokonać ataku z powietrza znajdujšc się nad terytorium Libanu. Rakiety miały zostać wystrzelone w kierunku jednostek syryjskiej armii i ich sojuszników stacjonujšcych w rejonie miejscowoœci Dżumraja, na zachód od Damaszku - wynika z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibš w Londynie.

O ataku izraelskiego lotnictwa poinformowała syryjska telewizja państwowa. "Dowództwo (syryjskich) sił zbrojnych obarcza Izrael pełnš odpowiedzialnoœciš za skutki powtarzanych, agresywnych" działań - czytamy w oœwiadczeniu syryjskiej armii.  

Strona syryjska nie informuje, czy atak lotnictwa z Izraela pocišgnšł za sobš jakieœ straty. W komunikacie czytamy jedynie, że większoœć wystrzelonych rakiet zostało zniszczonych przez syryjskie systemy obrony powietrznej.

Izraelskie ministerstwo obrony odmawia skomentowania sprawy.

Wczeœniej izraelskie siły powietrzne informowały o niemal 100 przeprowadzonych przez siebie atakach na konwoje wojskowe syryjskiej armii i Hezbollahu, do jakich miało dojœć w cišgu szeœciu lat od wybuchu wojny domowej w Syrii.

Izrael uważa Hezbollah - sojusznika prezydenta Syrii Baszara el-Asada - za zagrożenie dla bezpieczeństwa swoich granic. Tel Awiw jest też zaniepokojony zaangażowaniem się Iranu - państwa, które uważa, że Izrael powinien zostać całkowicie zniszczony - w konflikt po stronie Asada co stwarza zagrożenie pojawienia się irańskich jednostek u granic Izraela.

ródło: Reuters

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL