Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wojna w Syrii

Syria: Bomby coraz częściej zabijajš dzieci

AFP
Niemal co czwarty cywil zabity do końca 2016 roku w czasie trwajšcej od 2011 roku wojny domowej w Syrii miał mniej niż 18 lat - wynika z raportu opublikowanego przez magazyn "The Lancet Global Health".

Odsetek dzieci wœród cywilnych ofiar wojny roœnie - wynika z artykułu. W 2011 roku tylko 9 proc. cywilnych ofiar wojny domowej miało mniej niż 18 lat. W 2013 roku dzieci stanowiły już 19 proc. wszystkich cywilnych ofiar konfliktu. W 2016 roku odsetek ten wzrósł do 23 proc.

Z danych zebranych przez autorów artykułu wynika, że w wyniku bezpoœrednich działań zbrojnych zginęło ponad 17 tys. dzieci - ale dane te nie sš kompletne, jak zastrzega jedna z autorek artykułu Debarati Guha-Sapir, ponieważ badacze mogli korzystać jedynie z tych danych, które zgromadzono na terenach, które nie były kontrolowane przez syryjski rzšd. Liczba dzieci, które zginęły na terytorium kontrolowanym przez siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, pozostaje nieznana.

Ponadto w artykule czytamy, że na terenach, których nie kontrolował syryjski rzšd, intensyfikacja ataków powietrznych, którš zaobserwowano w 2013 roku znacznie zwiększyła liczbę nieletnich ofiar działań wojennych. W nalotach miało ginšć pięciokrotnie więcej cywilów niż rebeliantów.

- Odsetek dzieci, które poniosły brutalnš œmierć jest bardzo, bardzo, bardzo wysoki - mówi Guha Sapir, profesor epidemiologii z Brukseli. W przeszłoœci szacowała ona liczby ofiar w innych konfliktach - w Sudanie, w Kongo i w Iraku.

Konflikt w Syrii jest jednak - jak mówi Guha Sapir - inny od tamtych konfliktów, ponieważ w Syrii znacznie więcej dzieci ginie w wyniku bezpoœrednich działań wojskowych - nalotów, ostrzałów artyleryjskich, użycia min lšdowych. Tylko w wyniku nalotów w Syrii miało zginšć 9200 dzieci.

Artykuł został przygotowany na podstawie danych zebranych przez Centrum Dokumentowania Przemocy w Syrii, które od 18 marca 2011 roku do 31 grudnia 2016 roku doliczyło się 145849 zgonów w wyniku działań wojennych (rebeliantów, żołnierzy i cywilów).

ródło: cbc.ca

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL