Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Mniej znana twarz akowców

materiały prasowe
Rozmowa z Piotrem Makułš, kuratorem wystawy w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

Rzeczpospolita: W Muzeum Armii Krajowej od dziœ można oglšdać wystawę „Z głowš bez karabinu". Skšd pomysł na eksponowanie powojennych dokonań akowców?

Piotr Makuła: Bardzo często życiorysy żołnierzy AK urywajš się z końcem ich walki i nikt nie dopowiada dalszej ich częœci. Oczywiœcie wojna i konspiracja w jakiœ sposób konstytuujš życie akowców, ale na pewno go nie dopełniajš. Chcemy pokazać to, co zazwyczaj nam umyka, czyli jak prezentujš się ich póŸniejsze dokonania na niwie zawodowej, w dziedzinie sportu, nauki czy kultury. Generalnie prezentujemy mniej znanš twarz akowców.

Na ile żołnierze AK mogli realizować swoje talenty w komunistycznej rzeczywistoœci?

Niewštpliwie wszyscy akowcy byli w PRL traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Z tym że powojenne państwo nie było w stanie funkcjonować, wykorzystujšc wyłšcznie komunistyczne kadry. Stšd siłš rzeczy, szczególnie po 1956 roku, władze musiały zapewnić akowcom pewien zakres swobody. Patrzono im na ręce, byli oni kontrolowani, ale ich autorytet moralny i zaplecze intelektualne były dla władzy nie do przecenienia.

Komuniœci próbowali akowców jakoœ wykorzystywać?

Już za czasów Mieczysława Moczara władze zaczęły w swojej propagandzie sięgać po patriotyczny sztafaż. Akowcy, tak jak każdy, próbowali jakoœ ułożyć sobie życie po wojnie, a skoro władza ich potrzebowała, to czasami ich kariery naprawdę się ciekawie układały. Nie każdy pamięta, że powstańcem warszawskim był chociażby znakomity aktor Zdzisław Maklakiewicz.

Czy widać jakieœ prawidłowoœci w powojennych biogramach akowców?

Nie można tych życiorysów sprowadzić do żadnego uniwersalnego wzorca. Mam nadzieję, że nasza wystawa otworzy pole do dyskusji i będzie dopiero poczštkiem debaty o póŸniejszym losie bohaterów Armii Krajowej. Ponadto jest to ciekawa okazja, by zaprezentować różne pamištki rzadko wydobywane na œwiatło dzienne. Pokazujemy m.in. pamištki po Karolinie Lanckorońskiej, Zofii i Stefanie Korbońskich, żeglarzu Ryszardzie Ksišżyńskim czy piłkarzach Janie Reymanie i Tadeuszu Parpanie.

—rozmawiał Michał Płociński

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL