Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wiadomoœci

Polska nie jest krajem antysemickim - rozmowa z Michaelem Schudrichem

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Rozmowa z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski.

Rz: Z roku na rok coraz więcej Żydów emigruje z Francji do Izraela – w 2014 r. wyjechało ich aż dwa razy więcej niż w 2013. Z czego to wynika?

Michael Schudrich: Francuscy Żydzi czujš się niepewnie, bojš się.

Czego się bojš?

Dżihadystów. Z tym że trzeba odróżnić dżihadystów od muzułmanów. Francuscy Żydzi z powodu islamistów często bojš się nawet chodzić po ulicach miast.

A gdyby porównał pan Francję z Polskš, czy w naszym kraju antysemityzm też jest silny? Bo tak się powszechnie uważa.

Przed wojnš w Polsce poziom antysemityzmu faktycznie był doœć wysoki. Ale dzisiaj sytuacja wyglšda zupełnie inaczej. Mówienie, że Polska jest krajem antysemickim, to kłamstwo. I każdy powinien mówić głoœno, że to nieprawda, bo takie twierdzenia to fałszowanie rzeczywistoœci. Ale z drugiej strony nie można powiedzieć, że w Polsce antysemityzmu w ogóle nie ma.

Żydzi, którzy decydujš się na emigrację z Polski, też wyjeżdżajš ze strachu?

Wyjazdy Żydów z Francji i Żydów z Polski to dwie zupełnie różne sprawy. Większoœć Żydów wyjeżdżajšcych z Francji do Izraela emigruje, bo nie czuje się bezpiecznie. Z kolei Żydzi, którzy emigrujš z Polski, robiš to z pobudek idealistycznych. Wyjeżdżajš ci, którzy chcš mieszkać w Izraelu, w państwie żydowskim. Wyjeżdżajš więc nie dlatego, że chcš uciec z Polski w obawie przed czymœ, ale pragnš wrócić do ziemi obiecanej. To nie jest ucieczka. A francuscy Żydzi chcš znaleŸć nowy dom.

Czy chce pan powiedzieć, że w Polsce nie mamy sobie nic do zarzucenia?

Należy walczyć z antysemityzmem wtedy, kiedy nie jest on jeszcze groŸny, gdy jego poziom jest niski. Antysemityzm, jak każda inna forma rasizmu, jest podobny do infekcji. Kiedy człowiek ma infekcję, nie czeka do momentu, gdy zagraża ona jego życiu, tylko od razu powinien pójœć do lekarza. Tak samo jest w Polsce, w której poziom antysemityzmu jest inny niż w pozostałych krajach europejskich, ale też może stać się problemem.

W najbliższš sobotę o zamachu w redakcji „Charlie Hebdo" Agnieszka Kołakowska

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL