Rozmowy w sprawie koplani Brzeszcze zawieszone

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawiesiła rozmowy z RSG dotyczące umowy na sprzedaż kopalni Brzeszcze. Tę decyzję tłumaczono nieuzgodnieniem treści umowy przedwstępnej miedzy stronami.

Publikacja: 01.10.2015 09:29

Rozmowy w sprawie koplani Brzeszcze zawieszone

Foto: Bloomberg

Dodatkowy czas ma m.in. umożliwić przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych. Jednak nie podano terminu wznowione. Jak dodano negocjacje zostały zawieszone bezterminowo.

W razie ich wznowienia komisja przetargowa SRK wyda stosowny komunikat.

Według wcześniejszych informacji sprzedaż tzw. zorganizowanej części kopalni Brzeszcze miała być sfinalizowana do 25 września. Wstępne oferty na kupno przedsiębiorstwa złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa spółka FTF Columbus. W piątek SRK poinformowała, że negocjacje ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłużono do 30 września. Ostatnio rozmowy były prowadzone już tylko z RSG.

W rozesłanej w piątek wieczorem mediom informacji przedstawiciele SRK podali, że oferta RSG nie odbiega w zasadniczej części od warunków wyartykułowanych 4 sierpnia przez Tauron. SRK poinformowała, że „negocjacje zmierzają już do końca, trudno uznać złożoną ofertę za respektującą interes Skarbu Państwa".

W poniedziałek biuro prasowe Tauronu przekazało w odpowiedzi, że oferta przedstawiona przez RSG „jest propozycją opartą o realia rynkowe, przygotowaną w oparciu o kompleksową, prowadzoną przez kilka miesięcy, także przez ekspertów zewnętrznych, analizę aktywów KWK Brzeszcze i zawiera m.in. propozycję realnych wielomilionowych inwestycji w zakładzie, które zagwarantują mu - po szybkim osiągnięciu zakładanego poziomu wydobycia - wieloletnie funkcjonowanie w oparciu o zasady rynkowe, a górnikom zapewnią bezpieczne miejsca pracy".

Po zawieszeniu negocjacji partnerzy RSG wyrazili zdziwienie takim obrotem sytuacji. - W naszej ocenie przerwanie negocjacji jest niezrozumiałe, ponieważ stanowi realne zagrożenie dla podpisania umowy.  Jest to decyzja jednostronna, która nie została przekazana nam wczoraj na zakończenie negocjacji – przekazało biuro prasowe katowickiego koncernu energetycznego.

Jak podkreślono, RSG jest gotowe do dalszych negocjacji, by sfinalizować transakcję, zgodnie z interesem wszystkich stron.

RSG to należąca do Taurona spółka celowa, w której - zgodnie z umową wspólników - udziały obejmą Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, ZEW Niedzica i prawdopodobnie FTF Columbus. Zdaniem koncernu obecność w RSG kilku partnerów biznesowych - udziałowców spółki – miała gwarantować finansowanie związanego z Brzeszczami projektu na odpowiednim poziomie, a także zbyt produktów tej kopalni. Tauron zastrzegł też, że ofertę RSG przygotowano w oparciu m.in. o doświadczenia restrukturyzacyjne zdobyte w dwóch kopalniach: Sobieskim i Janinie.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

Dodatkowy czas ma m.in. umożliwić przeprowadzenie dodatkowych analiz ekonomicznych. Jednak nie podano terminu wznowione. Jak dodano negocjacje zostały zawieszone bezterminowo.

W razie ich wznowienia komisja przetargowa SRK wyda stosowny komunikat.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje
Biznes
Majówka 2024 z zaciśniętym pasem. Większość Polaków zostanie w domu